Nasa Tarafından Geliştirilen Vücut Geliştirme Sistemi : Power Plate

Yer çekimi kuvvetine karşı koyan vücudumuz yeterli çalışma ile kaslara bürünür ve sağlık kazanabilir. Çeşitli spor aktiviteleri ile vücudumuzda bulunan kasları çalıştırabilir ve hem sağlıklı hem de güzel bir görüntüye kavuşabiliriz. Bunun için disiplinli, sağlam ve uzun bir çalışma gerekmektedir. Son dönemde ortaya çıkan Power Plate ile yepyeni bir çalışma sistemi oluşmaya başlamıştır. Power Plate nedir sorusuna haftada sadece üç gün ve on dakika çalışarak sağlık ve güzellik kazanmak cevabı verilebilmektedir.

Power Plate sitemi ilk olarak Rus bilim adamları tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmiş bir sistemdir. Daha sonra bu sistemi NASA tarafından daha geliştirilerek bugünkü son şekline kavuşmuştur. Power Plate sisteminde amaç kısa bir çalışma ile sağlam, sağlıklı ve güzel bir vücuda kavuşmaktır. Çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra dokular sıkılaşmaya, selülitler azalmaya ve vücut şekillenmeye başlamaktadır. Doğum sonrasında da kullanılabilen sistem ile doğum yüzünden gevşeyen kaslar da kısa sürede eski haline gelebilmektedir. Tüm dünyada giderek yaygınlaşan sistem bir devrim olarak nitelendirilmektedir. Türkiye ‘de de oldukça popüler olmaya başlayan sistem spor, fitness, sağlık, güzellik ve fizik tedavi gibi alanlarda hızla yaygınlaşmaya devam etmektedir. Özellikle sporcuların ve dış görüntüsüne önem veren ünlü isimlerin rağbet ettiği bir sistemdir.  Çalışma sistemi, bu kimseler tarafından çoktan satın alınmış durumdadır. Bu sayede kendilerine özel bir antrenör kazandırmış durumda bulunmaktadırlar. Power Plate sistemi insan vücudu üzerindeki yer çekimi kuvvetini yaklaşık 6 kat arttırmaktadır. Vücut üzerinde güçlü bir vibrasyon uygulanmakta ve kasların derinlemesine, hızlı ve düzenli bir şekilde çalışmasına olanak sunmaktadır. Sistem tarafından fiziksel bir vibrasyon üretilmekte ve bu vibrasyon kaslara enerji olarak transfer edilmektedir. Kullanıcı tarafından ayarlanabilen frekans sistemi ile kaslarda ayarlanan frekans oranında kasılma ve gevşeme meydana gelmekte ve kaslar hızlı bir şekilde çalıştırılmaktadır. Örneğin 40 Hz. Frekans ile çalışıldığı takdirde vücut kaslarında saniyede 40 defa gerilme ve gevşeme olmaktadır. Kaslarda meydana gelen bu hareketler tendonları da etkilemekte ve derin kas denilen karın içi kasları da harekete geçirmektedir. Omurilik ve çevresindeki kasları ve hatta yüz kaslarını bile etkileyen frekans sistemi bu kaslarında uyarılmasına ve dolayısıyla çalışmasına vesile olmaktadır. Tek bir frekans ile vücutta bulunan tüm kaslar aynı anda çalışarak bir disipline kavuşmaktadır.

Power Plate nedir ve neden böyle yaygın bir şekilde kullanılmaktadır hemen onu açıklayalım. Rus bilim adamlarının ardından NASA tarafından geliştirilen sistem medikal alanda da kullanılabilmektedir. Estetik kliniklerde, doku sıkılaştırma işlemlerinde, Anti-Aging Merkezleri’nde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Yaydığı frekanslar ile menopoz sonrasında kadınlarda görülen kemik erimesinin azalmasında dahi etkisi olabilmektedir. Kemik yoğunluğunu etkileyerek kemik erimesini azalttığı bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Frekanslar ile tüm vücudun kaslarını çalıştırması sayesinde insan vücudunun daha sağlıklı kalmasının yanında çok önemli hormonlarında salgılanmasına yardımcı olmaktadır.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir