NEF Açılımı Nedir, Şirket İsmi Nereden Geliyor? NEF Markasının Anlamı Ne?

Galatasaray denilince akla gelen ilk isimler arasında olan Erden Timur’un başkanlığını ve yöneticiliğini yaptığı Nef firmasının isminin nereden geldiği merak ediliyor. Konu hakkında Erden Timur geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Şimdi detayları iletelim.

NEF Açılımı Nedir? NEF Markası Ne Demek?

Nef markası ‘Nefes’ kelimesinden gelmiştir, haliyle NEF markasının açılımı “Nefes” demektir diyebiliriz. Daha doğrusu Erden Timur geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda NEF’in “NEFES” ‘ten geldiğini yani nefes kelimesinin ilk 3 harfinden geldiğini söylemiştir. Bu bağlamda markanın açılımının nefes olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten de çok anlamlı bir ifadedir diyebiliriz.

Bu arada nef kelimesinin “kâr, fayda, çıkar, menfaat” vb. gibi farklı anlamları da bulunmaktadır. Ama Nef inşaat firmasındaki yani Nef markasındaki nef’in anlamı nefesten gelmektedir diyebiliriz. Çünkü bizzat Erden Timur başkan kendisi açıklama yaptı. Elbette nef kelimesinin farklı anlamları da bulunuyor. Ama dediğiniz gibi markanın, ismin geldiği yer NEFES kelimesidir. Bu kelimenin ilk 3 harfi NEF’i oluşturur.

Son olarak nef ifadesinin yabancı kaynaklardaki açılımı “Nikon Elektronik Format” olarak geçmektedir. Bu elbette yabancı bir kısaltma ve açılımdır. Nef dosya biçimi, Nikon markasına özgü bir uzantıdır veya dosya türüdür.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir