Nerden mi Nereden mi Doğrusu Hangisidir? TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Ne?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere “nerden” mi “nereden” mi hangisi doğrudur TDK’ya göre kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Yazım kurallarına göre kelimelerin yazılışları tam bilinmeyebiliyor veya karıştırılabiliyor. Yazım kurallarına göre doğru yazılımı karıştırılan kelimelerden birisi de “nerden/nereden” ikilisidir. Aslında bu kelimeyi okurken diksiyon kurallarına göre, telaffuzumuza göre ağzımızdan “nerden” gibi çıkabiliyor. Fakat yazım kurallarına göre tam tersi diyebiliriz. Yani şöyle söyleyelim. Mesela “İstanbul” ‘u baz alalım. İstanbul’u okuyunca diksiyon kurallarına göre “İstambul” olarak okunur. Ama yazılışı “İstanbul” şeklindedir. İşte nerden-nereden kelimesi de bu şekilde diyebiliriz. Şimdi TDK’ya göre hangisi doğru yazılıştır onu anlatalım.

Nereden mi Nerden mi TDK’ya Göre Doğrusu Ne?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Nereden
  • Hatalı yazılışı ==> x Nerden

Türk Dil Kurumu’na göre “Hangi yerden?” ve “Nasıl, ne gibi bir ilişki ile” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı “NEREDEN” şeklindedir. Yani kelime “nerden” olarak yazılmamaktadır. TDK’ya göre kelimenin doğru yazılışı nereden olacaktır. Fakat bu kelimeyi sanki ünlü düşmesi varmış gibi düşünülüp “nerden” şeklinde yazanlar olabiliyor. Yazım kurallarına baktığımızda burada ünlü düşmesi yoktur ve haliyle kelimenin doğrusu “nereden” biçiminde olmalıdır. Ama kelimeyi okuduğumuzda diksiyon kurallarına göre daha doğrusu telaffuz kurallarına göre dilimizden “nerden” gibi çıkabiliyor. Fakat yazım kurallarına göre kelimenin doğru yazılışı “nereden” olacaktır. Şimdi kanıtını paylaşalım.

TDK’nın resmi sözlük sitesinden nerden şeklinde aratma yaparsak karşımıza bir sonuç çıkmaz. Ama yukarıda gördüğünüz gibi nereden şeklinde bir aratma yaptığımızda kelimenin var olduğunu görebiliyoruz. Yani TDK’ya göre kelime “nereden” olarak yazılır. Kanıtına yukarıdaki resimden bakabilirsiniz. Ayrıca sozluk.gov.tr üzerinden de kendiniz aratma yapıp kelimenin doğrusuna bakabilirsiniz. Yazımızın sonuna geldik. İnşallah yazım kuralları sorularının tamamını doğru cevaplarsınız. Allah (c.c.) herkese zihin açıklığı nasip eylesin. Amin. Bol netler, iyi sınavlar, iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir