Neuralink nedir? Elon Musk’ın beyne takılan çip projesi Neuralink’in amacı ve özellikleri nedir?

Merhabalar değerli arkadaşlar dün Elon Musk’un yeni projesi Neuralink’in 2020 Yaz Demo sunumu internet ortamında canlı yayında yapıldı. Sunuma göre insanların beynine küçük bir çip takılabilir ve bu çip sayesinde hasta olanların tedavisi yapılabilir. Henüz prototip aşamasında olan bu ürün bilim ve teknoloji alanına damga vurdu. Bakalım gelecekte neler olacak. Şimdi Neuralink hakkında detaylara geçelim.

Elon Musk 28 Ağustos Cuma günü yani geçtiğimiz gün şirketi Neuralink’in “beyin-bilgisayar arabirimi” teknolojisini tanıttığı bir demo toplantısı gerçekleştirdi. Üç domuz kullanılarak yapılan demoda kafatasına yerleştirilen implantla beyinlerinde oluşan sinyaller canlı olarak gösterildi.

Neuralink Nedir?

Neuralink 2016 yılında Elon Musk ve kurucu ekibi tarafından kurulan beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren bir ABD nöroteknoloji şirketidir. 4 yıldır çalışmalarını sürdüren Neuralink geçtiğimiz yıl 2019’da bir sunum yapmıştı. Fakat geçtiğimiz yıl fazla detaylı bilgi edinememiştik. Ama bu yıl yapılan sunumda oldukça ciddi gelişmeler görüyoruz.

En sonki toplantı 28 Ağustos Cuma günü yapıldı. Bu demo toplantısında “beyin-bilgisayar arabirimi” teknolojisi tanıtıldı ve üç domuz üzerinde canlı yayında deney yapıldı. Demoda kafatasına yerleştirilen implantla üç domuzun beyinlerinde oluşan sinyaller canlı olarak gösterilmiş oldu.

Neuralink’in Amacı Nedir?

Neuralink’in amacı; beyin ve omurilik problemlerini implant edilmiş bir cihazla çözmektir. Yapılan açıklamada hemen hemen herkesin önünde sonunda nörolojik problemler yaşayacağı aktarıldı. Mesela görme problemi, hafıza kaybı, felç, depresyon, uykusuzluk vs. gibi problemler çoğu insanda olabilir. Bu yeni ürün sayesinde bu gibi rahatsızlıkların önüne geçilecektir. Çip üzerindeki bütün inputların beyne ulaşan sinyalleri düzelirse problemler de düzelmiş olur şeklinde açıklama yapıldı. Yani beyne implant edilecek bir cihaz konulursa tüm bu rahatsızlıkların çözümlenebileceği söyleniyor.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi cihaz beynin, kafatasının üstüne yerleştirilecektir. Daha doğrusu iç kısmında üst tarafa konulacaktır. Anestezi olmadan robot tarafından kolaylıkla konulabileceği söyleniyor.

Neuralink Çip Cihazının Özellikleri Nelerdir?

Bu sistem, yeni ürün tamamen elektronik çalışmaktadır. Sistemin bazı özelliklerini sizlere aktaralım.

Neuralink çip özellikleri:

 • Her birinde 1024 NeuraLink mevcuttur.
 • 23*8 milimetre boyutundadır.
 • Tüm gün şarjı dayanabilir.
 • Görünmez olacaktır. Kafatasının içerisinde duracaktır.
 • Gece boyunca çıkartıp kablosuz olarak şarj edilebilir.

Çip yukarıdaki gibi olacaktır. İlerde bu çip doktora gidip takılabilecek. Hastanede kolaylıkla takılabilir olacaktır. Yapılan açıklamaya göre:

 • Linkin takılması 1 saatten az sürecektir.
 • Anestezi yapılmadan takılabilecektir. Yani kanama olmadan ürün takılabilir.
 • Aynı gün hastaneye gidip ürünü taktırıp doktordan çıkış yapabilirsiniz.

Cihazı beynin içerisine robot yerleştirecektir. Robot oldukça dikkatli bir şekilde koyacaktır. Herhangi bir kanama olmadan konulabilecektir. Öncelikle robot ameliyat sırasında insan beynini ayrıntılı olarak tarayacak. Ardından kanama bölgelerini, kılcal damarları vs. dikkatle tespit edecektir ve ona göre çipi yerleştirirken kanamayı engelleyecek şekilde yerleştirme yapacaktır.

Yapılan Neuralink Demo Toplantısının Amacı Nedir?

Yapılan toplantının amacı para toplamak veya yatırım almak değildir. “Toplantının gerçek amacı zeki beyinleri devşirmektir.” Evet Elon Musk tam olarak bu şekilde toplantının amacını açıklamıştı.

Aslında Neuralink şirketine yeni mühendislere ihtiyaç vardır. Bu bakımdan Elon Musk hem yeni teknolojinin tanıtımını yapmış oldu hem de şirkette çalışmak isteyen yeni zeki beyinlere ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Neuralink’e başvurmak için bir mail hesabı da paylaştı. Buna göre “[email protected]” adresine CV’nizi gönderebilir ve şirkette çalışmak için başvurabilirsiniz. Toplantıda özellikle beyne yerleştirilen çip için malzeme mühendisliği alanında çok ihtiyaç olduğu söylenildi. Yani çip ile beyin arasındaki o kabloların hangi maddeden yapılması gerektiği, özelliklerinin ne olması gerektiği vs. alanda malzeme yönünde sorunlar olabileceği konuşuldu. Yani bu alanda aramalar sürüyor gibi anladım ben. Tabii siz yine de demo toplantısını dinleyip öyle çıkarım yapın.

Önceki Toplantı ve Sonraki Toplantı Farkı

Geçen seneki toplantıda bu ürünün kulak arkasına yerleştirileceği konuşulmuştu. Fakat bu sene kafatasının içine konulacağı görülmüş oldu.

Önceki toplantıda uygulamaya fazla yer verilmemişti. Ama bu yılki toplantıda 3 domuz üzerinden canlı yayında yeni teknoloji denemesi yapıldı. Domuzların beyninde oluşan sinyaller görüntülendi.

Önceki toplantıda cihazın boyutu yani çipin boyutu daha büyüktü. Fakat şimdi epey küçültülmüş durumda.

Neuralink Demo 2020 Canlı Yayında Neler Oldu?

Canlı yayın gece 01:00’da başlayacaktı. Fakat biraz gecikme yaşandı.

Canlı yayın Elon Musk’ın konuşmasıyla başladı. İlk olarak Neuralink nedir, amacı nedir vs. hakkında bilgiler verildi, yeni ürün tanıtıldı. Ürünün özellikleri tanıtıldı.

Ardından 3 küçük domuzun canlı yayında beyin sinyalleri incelendi. Kısacası 3 domuz üzerinde canlı yayında deney yapıldı diyebiliriz. Yapılan deneyde daha önceden beyinlerine çip yerleştirilen 3 domuzun beyin sinyalleri ve hareketleri incelendi.

Ardından toplantının yapıldığı yere Neuralink çalışanları geldi ve soru-cevap bölümü başladı. Burada sosyal medyadan gelen sorular çalışanlara yöneltildi ve gayet açıklayıcı şekilde cevaplar verildi.

Kısacası demo toplantısı 3 bölümden oluştu.

 • 1. bölümde yeni teknolojinin tanıtımı yapıldı.
 • 2. bölümde domuzlar üzerindeki beyin hareketleri incelendi.
 • 3. bölümde ise soru-cevap bölümü yapıldı.

Tekrardan söyleyelim toplantının amacı para toplamak ya da yatırım almak değildi. Zaten Elon Musk dünyanın en zengin kişilerinden sayılır. Adamların paraya ihtiyacı yok. Asıl amaç dünyadaki zeki insanları kendi şirketi bünyesine katmaktır. Eğer Neuralink’te çalışmak istiyorsanız hiç düşünmeden başvurunuzu iletin. Tabii İngilizce bilmeniz şart. Bir de mühendislik alanında ciddi bilginizin olması gerekiyor. Neuralink’te dünyanın 4 bir tarafından yaklaşık 80 kişi çalışıyor. Dünyanın alanında en zeki beyinleri burada. Sizin de bu alanda bilginiz, çalışmalarınız varsa başvurabilir ve kabul alabilirsiniz. Başvurunuzu “[email protected]” mailine yapabilirsiniz.

Son olarak canlı yayına Youtube üzerinden ulaşabilirsiniz. Barış Özcan canlı yayını kendi kanalında paylaşmıştı. Türkçe olarak oradan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir