Nintendo Switch Pro Teknik Özellikleri ve Çıkış Tarihi Belli Oldu mu?

Nintendo Switch Pro yakında piyasaya sürülecek; Söylentiler, teknik özellikler, çıkış tarihi vs. henüz resmi olarak onaylanmadı, ancak daha güçlü konsol hakkında bildiklerimiz burada.

Nintendo’nun internet tarafından Nintendo Switch Pro olarak adlandırılan Switch’in daha güçlü bir versiyonu üzerinde çalıştığına dair söylentiler var. Nintendo, böyle bir konsolun varlığını doğrulamadı; ancak Nintendo Switch Lite veya yeni Nintendo Switch V2 modelinin varlığını da uzun süre doğrulamadılar. En iyi Nintendo Switch oyunlarından bazılarını daha gelişmiş bir konsolda oynamayı kim istemez ki? Neyse ki, 2021’de gerçekten geleceğini düşünmemizi sağlayacak elimizde fazlasıyla bilgi var.

Başlıklar

Nintendo Switch Pro’daki yenilikler neler?

27 Mayıs 2021 Güncellemesi: Bloomberg raporu, Nintendo’nun yeni konsolu E3’ten önce duyurabileceğini söylüyor.

Rapora göre, konsol montajı Temmuz gibi erken başlayabilir ve Eylül veya Ekim aylarında yayınlanabilir.

3 Mart 2021 Güncellemesi: Bloomberg, yeni bir Switch’in daha büyük OLED Samsung panelleri kullanacağını bildirdi.

Bildirildiğine göre, Samsung ve Nintendo, daha büyük bir ekrana ve 4K çipi destekleyen bellenime sahip yeni bir Switch konsolu için OLED ekranlar üretmek üzere bir araya geliyor.

1 Şubat 2021 Güncellemesi: Nintendo, “yakında” yeni bir Switch modeli duyurmayacaklarını söyledi.

Nintendo’nun en son mali raporunun ardından bir Soru-Cevap oturumu sırasında oyun şirketi, yakın zamanda yeni bir Switch modeli için bir duyuru yapmayı planlamadıklarını belirtti.

26 Ocak 2021 Güncellemesi: Sonraki switch sistemi “Süper Switch” olarak adlandırılabilir

Bir sonraki Switch sisteminin “Süper Switch” olarak adlandırılacağına dair söylentiler internette dolaşıyor.

Switch Pro veya Süper Switch nedir?

2018’de The Wall Street Journal, gelecekteki Nintendo Switch sürümleriyle ilgili bir makale yayınladı. Makale, Nintendo’nun iki yeni Switch cihazı üzerinde çalıştığını belirtti. İnternet, bu cihazlardan birinin Switch’in daha güçlü bir versiyonu olabileceğini öne sürdü ve ona “Switch Pro” adını verdi. O zamandan beri Nintendo, yeni Switch V2 modelini ve Switch Lite’ı ortaya çıkardı. Son aylarda, sözde sızıntı yapanlar, Nintendo’nun bir sonraki Switch modelinin aslında “Süper Switch” olarak adlandırılacağını iddia ediyor.

Switch Pro gerçekten yapım aşamasındaysa, muhtemelen daha güçlü bir ekrana ve orijinal Switch’ten bazı yükseltilmiş performans yeteneklerine sahip olacaktır. Öncelikle yoğun bir oyun deneyimi için daha fazla harcamaya istekli olan hardcore oyunculara pazarlanacak olabilir. Bu performans artışı sağlayacak olsa da, yaklaşmakta olan bir Switch’in PS5’in veya Xbox Series X’in gücüne rakip olmasını beklemiyoruz.

Bir Switch Pro’nun Yolda Olduğuna Dair Olası Kanıtlar

Samsung, yeni Switch için OLED ekranlar üretecek

Bu şimdiye kadar gördüğümüz en büyük kanıt. Temel olarak Bloomberg, Samsung ve Nintendo’nun yeni bir Switch için OLED ekranlar üretmek üzere bir araya geldiklerini bildirdi. Üretim Haziran 2021’de başlayacak ve Temmuz ayı için sevkiyatlar yapılacak.

Rapora göre ekranlar 7 inç olacak olsa da yalnızca 720p’yi destekleyecek. Ancak bu yaklaşan model, TV’lere takıldığında 4K grafikleri destekleyecek. Bu Switch modelinin hayranların “Süper Switch” beklentilerini karşılayıp karşılamadığını gelecek günlerde göreceğiz.

“Aula” donanım kod adı

VGC, bir bilgisayar korsanı ve veri madencisi olan Twitter kullanıcısı SciresM’in, “Aula” kod adıyla yükseltilmiş bir Nintendo Switch modeline atıfta bulunan ürün yazılımı güncelleme kodlamasını keşfettiğini bildirdi.

SciresM’e göre, Aula sadece Nintendo Switch Lite ve Nintendo Switch V2’de bulunan aynı çip olan Mariko (Tegra X1+) SoC kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda performans bakımından daha hızlı olacak. Ürün yazılımı, 4K’yı destekleyebilecek SoC Realtek çipi, bir Switch modeliyle aynı sistemde olacak 4K UHD multimedya sistemini destekleyecek gibi görünüyor.

Bu, yaklaşmakta olan bir Switch Pro için kanıt olabilir veya sadece daha yeni bir Switch modelinin iş başında olduğunun kanıtı olabilir. Her iki durumda da, haberler heyecan verici.

Nintendo Switch Pro’nun Çıkış Tarihi

Bloomberg’in raporuna göre, E3’ten önce bir Switch Pro duyurusu duymamız çok muhtemel görünüyor. Piyasaya sürülmesi, yükseltilmiş sistemin Eylül veya Ekim aylarında piyasaya sürülmesiyle birlikte, Temmuz ayında başlayabilir.

Bu, Nintendo Co.’nun 2021’de bir dizi yeni oyunla birlikte güncellenmiş bir Nintendo Switch konsolu yayınlamayı planladığı önceki bir raporla uyumlu. Bu yaklaşan Switch, Nintendo Switch Pro olabilir.

Bununla birlikte, Nintendo’nun 1 Şubat 2021’deki üç aylık kazanç raporunun ardından düzenlenen bir Soru-Cevap oturumunda, bu yıl piyasaya sürülen yeni bir Switch modeli konusu gündeme geldi. Dosyanız çok yer mi kaplıyor? Winrar’ı indirerek işinizi kolaylaştırın. Oyun şirketinin, yakın zamanda bir duyuru yapmayı planlamadıklarını söyleyerek yanıt verdiği bildirildi.

Geçen yıl bu kez, Nintendo özellikle “2020’de yeni bir Nintendo Switch modeli piyasaya sürmeyi planlamadığını” söyledi.

Daha önce de söylediğimiz gibi Nintendo, Switch Pro modeli için planları olduğunu bile resmi olarak doğrulamadı. Ancak yapım aşamasındaysa 2021 veya sonrasında çıkması muhtemel. Ocak ayında DigiTimes, Nintendo’nun 2020’nin başında yeni bir Nintendo Switch ünitesi üretmeye başlayacağını ve yıl ortasında piyasaya süreceğini bildirdi. DigiTimes’ın yararlı bilgiler sağladığı biliniyor, ancak aynı zamanda yalan haberleri bildirdiği de biliniyor.

Dikkate alınması gereken başka bir şey de, GamesIndustry.biz’in her yılın başında analist uzmanlarının oyun teknolojisinde yıl için tahminlerini yayınlamasıdır. Bu yıl birden fazla analist, bir Switch Pro’nun 2021’de piyasaya sürüleceğini düşünüyor gibi görünüyor.

“Nintendo’nun gelecek mali yılında güçlendirilmiş bir 4K cihazın geleceğini tahmin ediyorum. Ve şunu söylememe izin verin: ‘Switch’ sadece bir kelimedir.” – Dr. Serkan Toto

İster elde taşınır cihaz ile TV arasında geçiş yapabilen daha güçlü bir hibrit sistem, ister yalnızca TV oyunlarına adanmış daha büyük bir konsol olsun, Nintendo’nun hibritin popülaritesinden yararlanmak için bir sonraki konsolunda “Switch” adını tokatlaması muhtemel gibi görünüyor…

Nintendo Switch Pro’nun Özellikleri

Ekim 2020’de Economic Daily News, Nintendo’nun Switch konsollarını Tayvanlı bir üretici olan Innolux Corporation tarafından üretilen Mini-LED panellerle yükseltmeyi düşündüğünü bildirdi. Bu yeni ekran teorik olarak şu anda Nintendo tarafından kullanılan mevcut Sharp IGZO ekran panelleri ile değiştirilecektir. Bu yeni panele geçiş, Switch’in pil ömrünü uzatmaya ve renk bütünlüğünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, ne Nintendo ne de Innolux Corporation, hangi Switch modellerinin Mini-LED ekranları alacağını belirtmedi. Efsanevi Switch Pro veya tamamen başka bir Switch modeli için kullanılmaları mümkün. Nintendo’nun 2021’de başka bir Switch konsolu piyasaya sürmeyi planladığını ima eden tüm raporlarla, bir Switch Pro’nun yolda olabileceği mantıklı.

Orijinal hibritin ekranı, el modundayken yalnızca 1280 x 720p ve yerleştirildiğinde 1080p’ye kadar işliyor, Nintendo’nun rakipleri, hem PS5 hem de Xbox Series X, 8K’yı destekleyecek. Yeni bir Switch modelini orijinalinden daha güçlü hale getirmek çok fazla zaman almaz. Yine de, rekabetle mücadele için önemli bir sıçrama olurdu. Sharp’ın teknolojisi ile ekranın çok daha yüksek bir çözünürlüğe ulaşabileceğini tahmin ediyoruz.

Ancak, muhtemelen Nintendo Switch Pro’da ışın izleme veya 8K grafikler alamayacağız. Her şey Nintendo’nun ne yapmayı planladığına bağlı.

Orijinal Nintendo Switch, hibrit konsolun piyasaya sürülmesinde zaten modası geçmiş olan bir Nvidia Tegra X1 yongası kullanıyor. Görünüşe göre Nvidia şu anda bu işlemciyi, muhtemelen Switch Pro veya başka bir Switch modeli için yükseltiyor. Bu yükseltmeler, Switch’in daha uzun süre dayanmasını, daha soğuk çalışmasını ve hatta daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Ayrıca, bu yükseltmelerin çoğunlukla Nintendo’nun daha önce yaptığı gibi Switch’i hacklemeyi zorlaştırmak için yapılması ihtimali de var. Sadece bekleyip görmemiz gerekecek.

Nintendo Switch Pro İçin Fiyatlandırma

Çeşitli Nintendo Switch modellerinin mevcut fiyatları göz önüne alındığında, bir Pro modelinin 300 dolardan(2.550 TL) fazla olacağını varsaymak mümkündür. Bizim tahminimiz onu 350 ila 400 dolar(3.000–3.500 TL) arasında bir yere koyuyor. Buna değmesi için, bunun çok daha yüksek çözünürlük ve daha hızlı yükleme yetenekleri içermesi gerekir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir