Öğrencilerin Okul Başarısını Etkileyen Faktörler

Başarılı evlat yetiştirmek isteyen tüm anne ve babalar yazı dizimizi dikkatlice okuyun. Bu yazı dizimizde okul başarısını etkileyen durumların altını eğitimci bir baba olarak çizeceğim. Yazı dizimizin faydalı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum.Okul Başarısını etkileyen hususlar şunlardır:

1-) Okula Devamlılık – Devamsızlık Durumu:

Eğitimde süreklilik çok önemlidir. Bu yüzden çocuklarımızın devam durumu iyi takip etmeliyiz. Konular biri birinin tekrarı gibidir. Birçok konu arasında derin ilişki vardır. Bir konuyu öğrenmeden diğerini öğrenmeniz mümkün değildir. Matematik dersinde ritmik saymaları öğrenemeyen bireyin çarpım tablosunu algılaması ve öğrenmesi zordur. Bu yüzden eğitimde kaçırılan bir nokta diğer noktaların da kaçırılmasına neden olur. Devamsızlık durumunda öğrenciler derslerinden geri kalmaktadır. Bu yüzden devamsızlık çok zaruri sağlık durumları olmadıkça yapmamalıyız. Eğitim sistemimizde 20 gün devamsızlık yapan öğrenciler sınıf tekrarı yapar. Bu anlamda sınıf tekrarı yapmamak ve eğitimden kopmamak adına devam devamsızlık durumuna dikkat etmeliyiz.

2-) Hedef:

Hedefi olmayan vakit geçirmek için okula gelen bireylerin başarılı olması çok zordur. Kimi öğrenci ailesi tarafından güdülenmiştir. Okul hayatında başarılı olmak taktir almak ve bisiklete kavuşma hayali vardır. Kimi öğrenci için 80 almak büyük başarısızlık iken kimisi için 45 almak büyük başarıdır. Bu tamamen öğrencinin hedefi ve eğitimi algılama biçimi ile alakalıdır. Kimisi için notun başarının bir önemi yoktur. Çünkü bir hedefi yoktur. Kaç alırsa alsın önemli değildir. Kimisi ise hedeflerine ulaşmak için not peşinde koşar. Çalışır mücadele eder. Yüksek not almak başarılı olmak için canla başla çalışır. Bu yüzden her öğrencinin bir hedefi olmalıdır.Bu maddeyi Montaigne’in hedef ile alakalı özlü bir sözlüyle bitirelim.

Hedefi olmayan gemiye, hiçbir rüzgar yardım etmez.

3-) Aile:

Bireyin yaşamını etkileyen en önemli unsur ailedir. Ailenin okumaya ve çocuğa bakış açısı oldukça önemlidir. Kimi aile benim çocuğa kanat taksan uçmaz anlayışına hakimdir. Çocuklarına güvenmezler. Başarılı olamayacaklarını düşünürler. Çocuklarının okuyamayacağını düşünürler. Çocukları için çok bir şey yapmazlar. Zengin öğrenme ortamları sunmazlar. Çocuklarına hedef koymazlar. Okula gitsin gelsin isterler. Kimi aile ise çocuğu her yönden takip eder. Başarısını, devam durumunu, duygularını ve sağlığını. Çocuğu her anlamda geliştirmeye çalışırlar.İşte bu yüzden biz ailelere düşen görev, çocuklarımızın sağlıklı bir geleceği olması için onlara faydalı olacak her imkanı sunmaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir