Opera “Yetersiz Bellek” Hatası Çözümü

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Opera yetersiz bellek tarayıcı hatasının çözümünü resimler eşliğinde anlatacağız.

Opera, Chrome’dan sonra en çok kullanılan internet tarayıcılarından birisidir. Opera’yı gerçekten diğer tarayıcılar gibi hızlı ve sade olmasından dolayı bazı kişiler kullanmayı tercih edebiliyor. Tabii her programda olduğu gibi Opera’da da bazı hatalar mevcuttur. Bunlardan birisi de yetersiz bellek hatasıdır. Hatanın ekran görüntüsüne aşağıdan bakabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi hata bu şekilde oluyor. Hatayı yazıyla da yazalım;

Yetersiz bellek

Opera’ya bellek yetersiz geliyor veya Web sayfası işlemi başka bir nedenle sonlandırıldı.

Sayfayı yeniden yüklemeyi deneyin veya devam etmek için başka bir sayfaya gidin.

Opera bu uyarıyı bizlere bilgisayarın RAM değerlerinde oluşan bir hataya göre vermektedir. Hatanın çözümü için ram miktarını en üst seviyeye taşımamız gerekmektedir. Şimdi lafı fazla uzatmadan Opera “Yetersiz Bellek” hatasının çözümünü sizlere aktaralım.

1-) Öncelikle Bilgisayar’a sağ tıklayıp “Özellikler” ‘e giriyoruz.

2-) Ardından sol taraftaki seçeneklerden “Gelişmiş sistem ayarları” bölümüne giriyoruz.

3-) Sonrasında üst menülerden “Gelişmiş” kısmına giriyoruz. Ardından performans bölümündeki “Ayarlar” butonuna basıyoruz.

4-) Sonrasında yine üst butonlardan “Gelişmiş” kısmına tıklıyoruz. Ardından Sanal bellek bölümündeki “Değiştir” butonuna basıyoruz.

5-) Sonrasında ise aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” seçeneği var oradaki tiki kaldırıyoruz.

6-) Tik seçeneğini kaldırdıktan sonra C ve D seçeneklerini tıklayıp ram miktarını en büyük boyut olarak en üst sayıyı yazıyoruz. Hepsinde bu adımı uyguluyoruz. Bunun için de “Ram MB boyutu x 1.5 x 1024” işlemini yapabilirsiniz. Mesela bilgisayarınızın ramı 8 GB olsun diyelim. O zaman en büyük boyuta yazacağımız değer “1024 x 1.5 x 8” yani 12288 olmaktadır. Aynı şekilde sizde kendi RAM miktarınıza göre hesaplamanızı hesap makinesinden yapıp bu alana yazınız.

7-) Son olarak “Ayarla” butonuna basıp “Tamam” ‘a basın. Sonrasında ise bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından hatanın çözüldüğünü göreceksiniz.

Opera tarayıcısının “yetersiz bellek” hatasının çözümü bu şekildedir. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. opera yetersiz bellek için windows 10 bilgisayarın neresini tıklayacağım. boş yeri sağ tıkladığımda özellikler çıkmıyor. sadece başlatı sağ tıkladığımda çıkıyor.. çıkan özelliklerde de gelişmiş sistem ayarları çıkmıyor.

    1. Merhabalar hocam Windows 10’da başlat (arama kutusu) çubuğuna “Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle” yazın. Direkt karşınıza çıkacak zaten ona tıklayın. Sonra görsellerde olan sayfa açılacak. Konuda anlatılan aynı işlemleri yaptığınızda çözümü yapabilirsiniz.

  2. en düşüğe ne yazacağımızı söylememişsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir