Orijinal Olmayan Parçalar Telefona Zarar Verir Mi?

Orijinal olmayan yedek parçalar değişim sonrasın da telefona zarar verir mi? Bu soruya cevap vereceğiz. Detaylar yazımızda! İyi okumalar dileriz.

Akıllı cihazınızın bir parçası bozuldu ve değişimi yaptınız fakat değişimi orijinal olmayan bir parça ile yaptınız ve telefonunuzu çalıştırdınız. Muhtemelen çalışacaktır fakat gelecekte sizi büyük sorunlar ile baş başa bırakacaktır değiştirilen ve orijinal olmayan yedek parça. Genel de yedek parça piyasasın da iki tip parça vardır.

Bunlar herkesin anlayacağı gibi orijinal parça ve yan sanayi yani orijinal olmayan çakma yedek parçadır. Orijinal parça her zaman eski çıkan arızalı parçanın yerine tam uyum sağlar ve akıllı cihaz bir sorun çıkartmaz. Satın alan da akıllı cihazdaki onun kendisinden çıkan eski bir parça ve yeni takılan orijinal marka parçayı ayırt bile edemeyecektir. Ama çakma, yan sanayi parça ile değişim sağlanır ise ürün de genellik ile uyum sağlamaz veya sağlasa bile çakma, orijinal olmayan parça tam uyum sağlamayacaktır. Uyum sağlamayan parça ya ilk açılışta yada ilerleyen zamanlar da kesinlik ile sıkıntı yaratacaktır. İlk açılışta sorun yaratmasa dahi ilerleyen zamanlarda akıllı telefonunuzu veya akıllı cihazınızı bozacaktır.

Bozulan parça hem kendisini bozacak hem de yanın da bazı parçaları da bozabilir. İlk başta orijinal olmayan parça takmak kesinlikle önerilmez çünkü hiç bir garantisi yoktur satıcı ne kadar garanti verse dahi orijinal olmayan parça kesinlik ile önerilmez. Eğer çok zor durumda kalır iseniz sadece o zamanı kurtarmak için kısa bir süreliğine takılabilir. Fakat en yakın zaman da orijinal parça ile değişimi yapılmalıdır.

Yedek parça demişken telefonlar da en çok değişen parça bataryadır.Orjinal olmayan batarya takıldığında çabuk ve hızlı bitecektir. Yavaş şarj olacaktır. Markasız telefon bataryası takıldığın da o bataryanın patlama ve şişme ihtimali hep çok fazladır. Eğer çok zor durumda kalındığında orijinal olmayan batarya ile değişim yapılabilir. Ama üst kısımda belirtiğim gibi en yakın zaman da orijinal batarya ile değişim yapılmalıdır. Akıllı telefona çakma parça takıldığında eğer şansınız var ise telefon doğru ve tam performansında çalışır ama bu durum oldukça nadir görülen bir durumdur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir