Osmanlı Devleti Zamanını Anlatan Filmler ve Diziler

Her döneme damgasını vuran Osmanlı Devleti zamanını konu alan filmler ve diziler vardır.Bu yazımızda sizlere Osmanlı Devleti’ni konu alan eski,yeni ve hala da yayınlanmakta olan dizilerin ve bir çok filmlerin isimleri paylaşacağız.Umarız faydalı olur.Herkese şimdiden keyifli seyirler dileriz.

Osmanlı Devleti Zamanını Anlatan Diziler

1-) Diriliş “Ertuğrul”;

Evet listeye Diriliş “Ertuğrul” dizisiyle başlıyoruz.Dizi Osmanlı devletinin kurucusu olan Osman Gazi’nin babası yani Ertuğrul Gazi’nin yaşadığı dönemi konu alıyor.Şuanda güncelde hala yayınlanan dizi izlenme rekorları kırıyor.Özellikle araştırırsanız çarşamba günleri açık ara farkla diriliş dizisi hep 1. oluyor.Bu da ne kadar kaliteli bir yapım olduğunu bize gösteriyor.

2-) Muhteşem Yüzyıl;

Döneme damgasını vuran Kanuni Sultan Süleyman‘ın dönemini anlatan bir Osmanlı dizisidir.Osmanlı’nın en iyi dönemi bildiğiniz gibi Sultan Süleyman dönemidir.Bu döneme dizi muhteşem yüzyıl adını vermiş.Gerçekten adı gibi dizi de muhteşem diyebiliriz.Özellikle ilk iki sezon başyapıt şeklinde diyebiliriz.Sonrasında Hürrem karakterini canlandıran Meryem Üzerli’nin diziden ayrılmasıyla reytinglerde düşüş yaşasa da yine de 4 sezon süren harika bir Osmanlı dizisi olarak tarihe geçmiştir.

3-) Filinta;

Yine Diriliş dizisi gibi bir trt 1 yapımı: Filinta.Osmanlı Devleti’nin son zamanlarını konu alan polisiye dizisidir.Dizi Sultan II. Abdülhamid dönemini konu alıyor.Özellikle 2. sezonu gerek sahneleri gerek oyuncu kitlesiyle dizi izleyicilerinde büyük bir hayranlık uyandırdı.

Osmanlı Devleti Zamanını Anlatan Filmler

1-) Fetih 1453;

2012 Türk yapımı Fetih 1453 Fatih Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’u fethini konu alıyor.

2-) Son Osmanlı Yandım Ali;

2007 yılı Türk yapımı bir filmdir.Osmanlı’nın son zamanlarını konu almaktadır.

3-) Arabistanlı Lawrence;

7 Oscar ödülü almış 1962 Amerikan yapımı eski bir filmdir.Filmde Osmanlı Devleti’ne karşı Arap isyanını başlatan İngiliz bilim adamı Lawrence’in olaylarını anlatmaktadır.

4-) Çanakkale Yolun Sonu;

2013 yapımı Türk filmidir.Film 1. dünya savaşı sırasındaki Çanakkale cephesindeki savaşı konu almaktadır.

5-) Eve Dönüş: Sarıkamış 1915;

Aynı şekilde 1915 yılındaki Sarıkamış olayını anlatan 2013 yılında çıkan Türk yapımı bir filmdir.

Şimdilik filmler ve diziler bu şekildedir.Ben en iyilerini yazdım diyebilirim.İlerleyen zamanlarda listeyi güncelleyebilirim.Yinede sizlerin de önereceği Osmanlı zamanını anlatan filmler ve diziler varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir