Pardesü mü Pardüse mi Pardösü mü Doğru Yazılışı Nedir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere pardesü mü yoksa pardösü mü doğrusu hangisidir TDK kanıtıyla birlikte onu paylaşacağız.

Dilimize Fransızcadan geçen ve genelde kadınların giydiği uzun üstlüğe verilen kıyafetin doğru yazılışı genellikle çok karıştırılmaktadır. Bazıları pardesü, bazıları pardüse derken bazıları ise pardösü diyor. Fakat Türk Dil Kurumu’na göre tabii ki sadece 1 tanesi doğrudur. Şimdi hangi kelime doğru yazılmıştır hangileri hatalıdır TDK’nın sitesine göre aşağıda öğrenmiş olalım.

Pardesü mü Pardüse mi Pardösü mü Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Pardösü
  • Hatalı yazılışları ==> ×Pardesü, ×Pardüse

Türk Dil Kurumu’na göre “Serin havalarda öbür giysilerin üzerine giyilen, paltodan ince üstlük.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Pardösü kelimesidir. Pardesü ve pardüse kelimeleri ise hatalı yazılışlardır. Fakat genelde pardesü olarak söylenmektedir. Lakin üniversite ve lise sınavlarında yazım kuralları sorularında bu kelime hatalı olarak geçiyor. Doğrusu dediğimiz gibi pardösü’dür. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi web sitesine göre kelimenin doğrusu pardösü kelimesidir. Sizler de sozluk.gov.tr sitesine girerek kelimenin doğru versiyonuna bakabilirsiniz.

Ek olarak farklı kelimelerin doğru yazılışlarına sitemizde aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Veya “Türkçe-Edebiyat” kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir