“Penbe” mi “Pembe” mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

İyi günler dileriz. Bu yazıda sizlere penbe mi yoksa pembe mi doğru yazılımı nedir onu paylaşacağız.

Renklerden yazılışını en çok karıştırdığımız kelimelerin başında penbe-pembe gelir. Çoğu kişi bu kelimenin yazılışını karıştırmaktadır. Bu bakımdan yazım kuralları sorularında bu kelimeye rastlayabiliyoruz. Şimdi TDK’ya göre kelimenin doğrusu nedir onu sizlere iletelim.

“Penbe” mi “Pembe” mi Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Pembe
  • Yanlış yazılışı ==> ×Penbe

Türk Dil Kurumu’nun resmi sitesine göre dilimize Farsça’dan (penbe) geçen ve “Beyaza biraz kırmızı karıştırılmasıyla oluşan açık renk.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Pembe kelimesidir. Penbe kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani yazım kurallarına göre kelimenin ortasında “m” harfi olmalıdır. Ortasında n harfi olanı ise yanlış yazılıştır. Normalde pembe kelimesi Farsça’da penbe olarak geçtiği için dilimizde de bu ikisi çok karıştırılıyor. Normalde dediğimiz gibi Farsça’ya göre kelimenin doğrusu penbedir. Ama Türkçe’de doğrusu ise pembedir. Farkı iyi ayırt etmemiz gerekiyor.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi TDK’nın resmi web sitesine (sozluk.gov.tr) göre kelimenin doğrusu pembedir. Sizler de siteye girerek durumu teyit edebilirsiniz. Sitede penbe şeklinde aratma yaptığınızda bir sonuç çıkmayacaktır. Bu da kelimenin doğru hâlinin pembe olduğunu bizlere gösteriyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir