Perakende mi Parakende mi Doğrusu Nedir? TDK’ya Göre Nasıl Yazılır?

Bu yazımızda sizlere perakende mi yoksa parakende mi hangisi doğru yazılıştır onu anlatacağız. TDK’ya göre kanıtını ekleyeceğiz. Şimdiden iyi dersler dileriz.

Yazım hataları serimize tüm hızımızla devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere marketlerle ilgili kavramlar arasında yer alan “Perakende/Parakende” ikilisinden hangisi doğrudur, hangisi doğru yazılıştır onu anlatacağız. Türkçe yazım kuralları soruları sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Özellikle lise ve üniversite çoktan seçmeli sınavlarda bu tarz sorular karşımıza çıkabiliyor. Yazım kurallarında en sık yapılan hataların başında sesli harf hatası geliyor. İşte buna vereceğimiz örnek ikili kelime perakende ve parakende ikilisidir. Peki, TDK’ya göre hangisi doğrudur? Perakende mi yoksa parakende mi? Doğru yazılışı hangisidir? Şimdi kısaca anlatalım.

Parakende mi Perakende mi? TDK’ya Göre Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Perakende
  • Hatalı yazılışı ==> x Parakende

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Farsça’dan geçen ve “Malların teker teker veya birkaç parça durumunda azar azar satılmasına dayanan (satış biçimi), toptan karşıtı.“, “Bu biçimde alınan veya satılan.” ve “Düzenli olmayan, ayrı ayrı, dağınık, perişan.” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı “PERAKENDE” kelimesidir. Yani kelimenin doğrusu parakende değil perakendedir. Kelimenin doğru yazılışında 2. harf ‘a’ harfi değil ‘e’ harfi olmaktadır. Zaten kelimenin para ile başlaması mantıksız gibi duruyor diyebiliriz. Buradan da aklınızda tutabilirsiniz. Kelimenin ilk sesli harfi ile son sesli harfi aynı olmaktadır. Buradan aklınızda kodlayabilirsiniz. Kısacası TDK’ya göre kelime perakende olarak geçiyor. Bunun dışındaki buna benzeyen parakende, parakenda, perekende, perekenda, parakande vb. gibi kelimelerin yazılışı hatalıdır.

TDK’nın resmi sözlük sitesinden de baktığımıza göre kelime perakende olarak yazılmaktadır. Yukarıdaki resimden de kanıtına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz sozluk.gov.tr ‘ye giriş yaparak da aynı şekilde kelimenin doğrusunu kendiniz de görebilirsiniz. TDK’nın sitesi üzerinden tüm kelimelerin doğru yazılışlarına ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir