Photoshop İle Resmi Saydam(Şeffaf) Yapmak

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Adobe Photoshop programı ile resimleri nasıl saydam(şeffaf-transparan) yapabiliriz onu anlatacağız.

Genellikle logo tasarımı yaparken logomuzun arka planının temamızla uyumlu olmasını istediğimiz için logomuzu saydam yapmak isteriz.Bir resmi saydam yani şeffaf yapmanın en iyi yolu photoshop programını kullanmaktır diyebiliriz.Şimdi gelelim resimleri nasıl saydam(transparan) yaparız onu anlatmaya.

1-) Öncelikle Adobe Photoshop programımızı açıyoruz.Ardından biz örnek olması açısından resim yapıyoruz.Biz örnek olarak “Merhabalar” yazısı yazacağız ve bu resmi saydam yapmayı göstereceğiz.Siz isterseniz var olan resmi direkt olarak yükleyin öyle devam edin.

2-) Merhabalar yazısını yazdık ve rengini vs. tamamen örnek olması açısından rastgele düzenledik.

3-) Ardından sağ taraftan “Background” yazan yere iki kere tıklıyoruz.Bu sayede Background yani arka plan Layer’e dönüşmüş olsun ve Layer’e dönüştüğünde de biz saydamlık ayarını yapabilelim.

4-) 2 kere tıklayın ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir uyarı gelecek.Buna “OK” diyoruz.Eğer isterseniz “Opacity” kısmını direkt olarak 0 yapıp resmi tamamen saydam yapabilirsiniz.Fakat kafanız karışmasın diye siz OK tuşuna basınız.

5-) Ardından bu sefer Background “Layer” ‘e dönüşmüş olacaktır.Sonra Layer’imizin üstüne 1 kere tıklıyoruz.Sonrasında aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Opacity” kısmına geliyoruz ve oradan %100 değerini istediğimiz gibi ayarlıyoruz.Eğer resmimizin tamamen saydam yani şeffaf görünmesini istiyorsak bu değeri %0 yapmamız gerekmektedir.

6-) Biz resmimizi örnek olması açısından %0 yani tamamen şeffaf(transparan) yaptık.En sonunda ise görselimiz photoshop’ta aşağıdaki gibi görünecektir.Eğer aşağıdaki gibi arka plan benekli şekilde görünüyorsa bilin ki resmimiz tamamen saydam olmuştur.Ve şuanda mmsrn.com sitemizde kullandığımız logo gibi yazı dışındaki arka plan şeffaf olacaktır.Yani logonun arka planı, temamızın arka planı olmuş oldu.

Evet arkadaşlar işlem bu kadardır.Bu şekilde resimlerinizi ve fotoğraflarınızı photoshop programı ile saydamlaştırabilirsiniz.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir