Plesk Panel Üzerinden WordPress Site Kurulumu Nasıl Yapılır? (Hızlı WP Kurulumu)

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Plesk panel üzerinden hızlı şekilde WordPress site kurulumu nasıl yapılır onu anlatacağız.

Plesk panel, Cpanel ile birlikte en çok kullanılan kontrol panellerinden birisidir. Plesk panel aslında Cpanel’e göre biraz daha uygun maliyetli olduğu için çoğu hosting ve web site sahipleri tarafından tercih ediliyor. Üstelik Plesk panelde birçok işlem hızlı şekilde yapılabiliyor. Bunlardan birisi de WordPress site kurulumudur. Normalde WordPress kurulumu meşakkatli olabiliyor fakat Plesk panelde çok hızlı ve sorunsuz şekilde wp kurulumu yapmak mümkün. Şimdi sizlere görseller eşliğinde Plesk ile wp kurulumu nasıl yapılır onu gösterelim.

Plesk Panel WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

1-) Plesk Panel üzerinden WordPress kurulumu yapmak için ilk olarak sol menüden “Websites & Domains” kısmına giriyoruz. Yani direkt Plesk panele girince zaten bu sayfa açılacak. Ardından hangi siteye WordPress kuracaksanız aşağıda gördüğünüz gibi “Dev Tools” kısmında “WP Toolkit” butonu mevcut. Oraya basıyoruz. Eğer bu yoksa “Create Website” kısmına da basabilirsiniz. Buradan da WordPress kurulabiliyor.

2-) Veya dilerseniz WordPress kurulumu için direkt olarak sol menüden “WordPress” kısmına girin.

3-) Ardından buradan üst menüden sol taraftaki “Install” butonuna tıklayın.

4-) İşte burada WordPress kurulumu kısmı karşımıza çıkacak. Buradan hangi domaine WordPress kuracaksanız en üstten siteyi seçin. Ardından sağ tarafı boş bırakın. Çünkü buraya bir şey yazarsanız WordPress o dizine kurulmuş olur. O yüzden sitenizin direkt olarak anasayfada açılması için “Installation directory” bölümünü boş bırakın. Sonrasında aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi gerekli yerleri doldurun. Ardından “Install” butonuna basarak WordPress’i kurabilirsiniz. WordPress kurulumu biraz zaman alabilir. Biraz bekledikten sonra WordPress otomatik olarak kurulacaktır. Buradan database vsç ayarlamanıza gerek yok. Sadece en üstteki “General” bölümünü ayarlarsanız bile WordPress kolaylıkla kurulur.

5-) Bu şekilde WordPress’i kurabilirsiniz. Ek olarak dilerseniz anasayfadan aşağıda gördüğünüz gibi “Create Website” butonuna basarak da WordPress’i kurabilirsiniz.

6-) Create Website’ye girdikten sonra sol tarafta aşağıdaki gibi bir kısım açılacak. Buradan “WordPress” ‘e tıklayarak aynı şekilde WP kurulumu yapabilirsiniz.

7-) Yani 2-3 farklı yoldan Plesk Panel ile ücretsiz ve hızlı şekilde WordPress kurabilirsiniz. Ardından wp admin panelinizi “siteadi.com/wp-admin” adresine girerek açabilirsiniz.

Bu şekilde Plesk Panel üzerinden hızlı ve problemsiz şekilde WordPress site kurulumu yapabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir