Portekiz Hangi Dil? C. Ronaldo Hangi Dili Konuşuyor? Portekizce mi?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Portekiz’in hangi dili konuştuğunu ve haliyle Cristiano Ronaldo’nun hangi dili veya dilleri konuştuğunu paylaşacağız.

Portekiz, İspanya’nın yanında yer alan bir ülke olduğu için resmi dilinin İspanyolca olduğu düşünülüyor. Fakat Portekiz’in resmi dili İspanyolca değildir. Aynı şekilde Portekiz denilince akla ilk gelen isim olan Cristiano Ronaldo’nun resmi dili de merak ediliyor. Şimdi sizlere Ronaldo hangi dili konuşuyor, Portekiz hangi dili konuşuyor kısaca bilgi verelim.

Portekiz Hangi Dili Konuşuyor?

Portekiz’in resmi dili Portekizce’dir. Portekiz ülkesinde çoğu kişi Portekizce konuşuyor. Bunun yanı sıra ülkede İspanyolca ve Mirandaca dilleri de konuşulmaktadır. Portekiz, İspanya’nın komşusu olduğu için haliyle dil bakımından da etkilenmiştir. Bu bakımdan Portekiz’de İspanyolca da konuşulmaktadır. Fakat dediğimiz gibi Portekiz’in resmi dili Portekizce’dir ve haliyle çoğu Portekiz vatandaşı Portekizce dilini konuşmaktadır.

Buna ek olarak dünyada Portekizce Konuşan Ülkeler Topluluğu adında (CPLP) bir topluluk bulunmaktadır ve bunlara toplam 9 ülke üyedir. Yani bu topluluğun üyesi olan 9 ülkenin ana dili Portekizce’dir.

Cristiano Ronaldo Hangi Dili Konuşuyor?

Cristiano Ronaldo Portekizli’dir. Haliyle Cristiano Ronaldo’nun resmi dili Portekizce’dir ve Ronaldo Portekizce konuşmaktadır. Cristiano Ronaldo elbette sadece Portekizce bilmiyor, yani sadece Portekizce konuşmuyor. Çünkü Ronaldo yıllardır İngiltere’de ve İspanya’da futbol oynadı. Haliyle Ronaldo’nun İspanyolca ve İngilizce de bildiği tahmin edilmektedir. Hatta Juventus’ta oynadığı için bazı kaynaklara göre başarılı futbolcunun az da olsa İtalyanca bilebileceği düşünülüyor.

Kısacası dediğimiz gibi Cristiano Ronaldo Portekizce’nin yanı sıra İspanyolca ve İngilizce de konuşabiliyor. Çünkü yıllardır bu ülkelerde top oynamıştır. Ama İtalyanca’yı çok iyi seviyede biliyor mu bilinmemektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir