POV Ne Demek, Açılımı Nedir? Sosyal Medyada POV Ne Anlama Gelir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere POV nedir, ne demektir, Pov kısaltmasının açılımı nedir konu hakkında bilgi vereceğiz.

Sosyal medyada bazı kısaltmaların anlamları merak ediliyor. Bunlardan birisi de POV kısaltmasıdır. Aslında POV İngilizce bir kısaltmadır fakat günümüzde bazı gönderiler için de kullanılıyor. POV kısaltması daha çok Twitter, Facebook, İnstagram, Reddit, Ekşisözlük vb. gibi sosyal medya sitelerinde kullanılmaktadır. Şimdi sizlere POV ne demektir, açılımı nedir, ne anlama geliyor onu yazalım.

POV Ne Demektir? POV Kısaltmasının Açılımı Nedir?

POV İngilizce bir kısaltmadır ve açılımı “Point of view” demektir. Bu ifadenin Türkçe karşılığı ise “Bakış açısı” demektir. Yani POV kısaltmasının Türkçe açılımı “Bakış açısı” ‘dır diyebiliriz. Fakat bu kısaltma sosyal medyada biraz farklı anlamlarda kullanılabiliyor.

Pov kısaltması sosyal medyada daha çok kişinin kendi açısından gördüğü, kişinin kendi açısından baktığı yorumları, düşünceleri veya fikirleri ifade etmektedir. Yani örnek vermek gerekirse diyelim ki ortada olmayan bir olay var. Bir kullanıcı olmasını istediği olayı “POV : ……” şeklinde paylaşabilir. Yani Pov yazınca aslında orada gerçekleşmesini istediği olayları veya durumları ifade eder. Kısacası POV kısaltması bir kişinin gerçekleşmesini istediği fikirleri, düşünceleri ifade etmektedir diyebiliriz. Başka bir açıdan değerlendirirsek POV ifadesi sosyal medyada “kendi bakış açımdan şöyle…”, “benim fikrime göre, benim tarafımdan ele alırsak şöyle…” vb. gibi anlamlara geliyor.

Görsel kaynak : Kontra Sports Twitter
Görsel kaynak : Kontra Sports Twitter

Kısacası sosyal medyada kullanılan POV kısaltması bir kişinin olmasını istediği, keşke olsa dediği, gerçekleşmesi zor da olsa olmasını istediği vb. fikirleri ve düşünceleri belirtir. Yani tekrar bir örnek vermek gerekirse yukarıdaki Twitter tweetine bakabiliriz. Burada aslında Neymar Galatasaray’da değil ve transferi de gerçekten zor (fakat imkansız da değil), haliyle bu durumda bir kişi olmasını istediği bir durumu bu şekilde POV ile ifade edebiliyor.

Tabii gerçek anlamıyla POV kısaltması bakış açısı anlamına geliyor. POV’lu paylaşımlarda genellikle görsel veya video da kullanılır. POV’lu paylaşımlarda bir durum gerçekten yaşanmış da olabilir veya yaşanması muhtemel durumlar da olabilir. Yani aslında POV kişinin kendi bakış açısıyla yaptığı paylaşımları kapsamaktadır diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir