Programları Bilgisayardan Kalıcı Olarak Nasıl Silebiliriz?

Herkese iyi günler arkadaşlar bu yazımızda sizlere bilgisayarlardan kalıcı olarak nasıl program silebiliriz onu anlatacağız.Umarız faydası olur.

Bilgisayarlarımızda çok program barındırmak hafızanın dolmasına neden olabilir.Bu yüzden gereksiz gördüğümüz programları,dosyaları vb. içerikleri bilgisayarlarımızdan silmemiz çok iyi olacaktır.Peki bu silme işlemini nasıl gerçekleştirmeliyiz onu aktaralım.

Bilgisayarlarımızdan kalıcı program silmek istiyorsak Denetim Masası‘ndan programları kaldırmalıyız.Normalde bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar veya denetim masasını bilmeyenler direkt programa sağ tıklayıp sil tuşuna basıyor sonra geri dönüşüm kutusundan da siliyor ve tamamen bilgisayardan sildim sanıyor.Fakat gerçek böyle değildir arkadaşlar.Bilgisayardan tamamen(kökten) programı kaldırmak için denetim masasını kullanmamız gerekmektedir.

Peki denetim masasından programları nasıl silebiliriz şimdi onu ekran görüntüleriyle anlatalım.

Öncelikle Başlat‘a tıklıyoruz ve ardından “Denetim Masası” ‘nı açıyoruz.

Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi Programlar kısmının altında “Program kaldır” yazısı var.Oraya tıklıyoruz.

Son olarak ise karşımıza çıkan sayfada hangi programı kaldırmak istiyorsak onun üstüne geliyoruz ve mouse’muzdan sağ tuşa tıklıyoruz.Sağ tuşa tıkladığımızda “Kaldır” yazısı çıkacaktır.Ona tıklıyoruz ve bu sayede bilgisayardan programımızı tamamen silmiş oluyoruz.

Evet arkadaşlar bilgisayarlardan kalıcı olarak program silme işlemi bu şekildedir.Umarız faydalı olur.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir