Prompter nedir? Prompter ne işe yarar, nasıl çalışır, kullanım alanları

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazıda sizlere siyasetçilerin kullandığı ve genelde kazalarla gündeme gelen prompter’ların ne demek olduğunu ne işe yaradıklarını anlatacağız.

Prompter nedir?

Prompter, kameranın önüne yerleştirilip, sahnede canlı yayında çekimi yapılan kimseye yazılı ya da görüntülü hatırlatmalar yapan elektronik bir suflördür. Yani prompter aleti; siyasetçilerin, TV programcılarının vb. kişilerin canlı yayında küçük bir ekran yardımıyla söyleyeceklerini unuttuğu zaman bakıp hatırlamaya yarıyor.

Prompter kelimesi İngilizce’deki “prompt” kelimesinden türemiştir. Aslen “ortaya çıkarmak, cesaretlendirmek” manalarına geliyor. Prompt kelimesi 15. yüzyıldan sonra sufle yapmak manasında da kullanılmaya başlanmıştır.

Siyasetçiler genellikle yoğun oldukları için mitinglerde, kongrelerde ve toplantılarda ezberden konuşmazlar. Bunun yerine prompterdan bakarak okurlar. Böylesi daha kolay olmaktadır. Fakat bunun yanı sıra bazı zamanlar prompter kazaları da olabiliyor. İllaki haberlerde denk gelmiştirsiniz. Prompter arıza yapınca canlı yayında konuşan kişiler ne diyeceklerini şaşırabiliyor. Bu bakımdan yayın az da olsa aksamış olabiliyor. Bu yüzden canlı yayınlar başlamadan önce prompter’lar iyi kontrol edilmelidir.

Prompter cihazı nasıl çalışır?

Prompter
Prompter

Klasik bir prompter aleti, kameranın alt kısmına yerleştirilmiş bir monitör ile kamera ve monitör arasına yerleştirilmiş ışın ayırıcı bir cam ekrandan oluşmaktadır. Monitörden gelen metin, yazı veya resimler kameranın önündeki cam aracılığı ile çekimi yapılan kişiye (mesela sunucu, siyaset adamı, parti başkanı vb.) yansıtılır. Ardından çekimi yapılan kimse bu yansıtılan notları camdan okurken gözleri de kameranın ekranına yani kamera lensine yöneldiği için bu durum izleyicilerde sanki konuşma ezberden yapılmış izlenimi verir. Yani kısaca konuşma yapan kişi promptera bakarak hem kameraya bakmış oluyor hem de ezber yapmadan okumasını yapmış oluyor. Bu bakımdan çok faydalı bir alettir diyebiliriz.

Prompter nerelerde kullanılır?

  • Canlı yayınlarda,
  • Siyasetçilerin miting konuşmalarında,
  • TV programlarında,
  • TV sunucularında,
  • Toplantılarda,

Ve benzeri alanlarda kullanılabilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir