Provensal Bölgesi Neresi, Hangi Ülkede? Provence Bölgesi Nereleri Kapsar?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Provensal bölgesi (provence bölgesi) neresidir, hangi ülkede bulunur veya hangi ülke sınırlarını kapsar onun hakkında bilgiler vereceğiz.

Provensal yemekleri, provensal lehçesi, provensal bölgeleri ifadelerini illaki duymuştursunuz. Bu bölge neresi tam olarak merak ediliyor. Örnek vermek gerekirse provensal yemekleri, İspanya-İtalya-Fransa ülkelerinin kesişimi bir bölgenin yemeklerini kapsıyor. Aynı şekilde provensal lehçesi İspanya, İtalya ve Güney Fransa’da konuşulan bir dil olarak biliniyor. Şimdi sizlere provensal bölgesi neresidir, hangi ülkede bulunur kısaca anlatalım.

Provensal (Provence) Bölgesi Nerededir, Hangi Ülke?

Provence (Provensal) Fransa’nın güneydoğusunda yer alan bir bölgedir. Yani Provensal bölgesi günümüzde Fransa ülkesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ek olarak “Provence” eski Fransa’nın bir vilayeti olarak biliniyor. Bazı kaynaklarda Provensal bölgesi İspanya, İtalya ve Fransa’nın kesişim noktası olarak geçen bölge olarak yazıyor. Yani daha doğrusu İspanya’nın kuzeydoğusu, İtalya’nın kuzeybatısı ve Fransa’nın güneydoğusunun kesişim yerleri genel kapsamıyla Provence bölgesi yani Provensal bölge olarak bilinmektedir.

Örnek vermek gerekirse Provensal lehçesi İtalya, Güney Fransa ve İspanya’da konuşulan bir dil olarak biliniyor. Haliyle bu üç ülkenin kesişim bölgesine de provensal bölgesi denilebiliyor. Aslında bazı kaynaklarda bu bölge tarihi ve eski bir bölge olarak adlandırılıyor. Fakat günümüzde provensal bölgesi denilince akla ilk gelen yer Fransa’nın en güney doğusundaki yerdir (bölgedir) diyebiliriz. Ek olarak provensal yemekleri de İtalya, İspanya ve Fransa’nın yemek kültürünün karışımından oluşan bir menüdür, yemeklerdir.

Provensal bölgesinin haritadaki yerine yukarıdan bakabilirsiniz. Genel olarak dediğimiz gibi bu bölge Fransa’nın en güney doğusundaki bölgeyi kapsamaktadır.

Provensal Bölgesi Tarihi Bir Yer mi?

Provensal, Fransa’nın güneydoğusunda bulunan tarihi ve coğrafi bir bölgedir. Bu bölge, Akdeniz kıyıları boyunca uzanır ve tarihsel olarak antik Roma’nın etkisi altında kalmıştır. Provensal bölgesi, Provence-Alpes-Côte d’Azur idari bölgesinin bir parçasını oluşturur. Başlıca şehirleri arasında Marsilya, Nice, Cannes, Aix-en-Provence ve Avignon bulunmaktadır.

Provensal bölgesi, güzel sahil şeridi, tarihi kasabaları, lavanta tarlaları ve zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Aynı zamanda yemek kültürü de oldukça önemlidir; zeytinyağı, baharatlar ve taze meyve sebzeler Provensal mutfağının temelini oluşturur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir