Q Klavyeyi F Klavyeye Çevirme Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Q klavyeyi nasıl F klavye yaparız onu anlatacağız.

Genelde Q klavye kullanılsa da özellikle devlet memurluklarında, okullarda ve bazı iş yerlerinde çoğu zaman F klavye kullanılabiliyor. Bu yüzden de insanlar klavyelerini F klavyeye dönüştürmek istiyorlar. Elbette klavye görüntüsü olarak F klavye yapmak için F klavye satın almanız gerekli fakat yazılımsal olarak Q klavyeyi F klavye yapmak mümkündür. Şimdi resimler eşliğinde maddeler halinde Q klavye F klavye nasıl yapılır onu anlatalım.

Q Klavyeyi F Klavye Yapma

1–) Q klavyeyi F klavye yapmak için öncelikle başlat menüsünden “Denetim Masası” ‘na giriyoruz. Ardından “Saat, Dil ve Bölge” butonuna basıyoruz.

2–) Açılan yerden “Bölge ve Dil” kısmına giriyoruz.

3–) Sonrasında ise üst menüden “Klavyeler ve Diller” kısmına giriyoruz.

4-) Oradan da üst tarafta yer alan “Klavye değiştir…” butonuna tıklıyoruz.

5–) Ardından f klavyeye çevireceğimiz ayarlar açılmış olacak. Buradan aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sağ aşağıda “Ekle” butonu yer alacak ona basıyoruz.

6–) Buradan da aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Türkçe F” klavye seçeneğini buluyoruz ve yandaki kutucuğa tik işareti atıyoruz. Kolay bulmak için klavyede t harfine basın direkt Türkçe(Türkiye) kısmına gelirsiniz. Ardından “Tamam” butonuna basıyoruz. Böylece F klavye seçeneğini bilgisayarımıza tanımlamış yani eklemiş oluyoruz.

7–) Aşağıda gördüğünüz gibi “Türkçe Q ve Türkçe F” olarak klavye seçeneğinde artık 2 seçenek çıkacak.

8–) Daha işimiz bitmedi! Son olarak Türkçe F klavyeyi aktif yapmak için yani etkinleştirmek için üstteki varsayılan giriş dili kısmında Türkçe Q’yu Türkçe F olarak değiştiriyoruz. Yani “Türkçe (Türkiye) – Türkçe F” seçeneğini seçiyoruz. Ardından “Uygula > Tamam” butonlarına basıyoruz.

9–) Böylelikle klavyemiz artık F klavye olmuş olacaktır. Hayırlı olsun. Ayrıca yine buradan tam tersi olarak F klavyeyi Q klavye de yapabilirsiniz. Bu sefer ekle butonundan Türkçe Q seçeneğini işaretleyin ve ardından onu seçin. Bu sefer de klavyeniz Q’ya dönüşmüş olur.

Q ve F Klavyeler Arası Dönüştürme Kısayolu:

Bunlara ek olarak eğer bilgisayarınızda Q ve F klavye ikisi de tanımlıysa ve kısayoldan klavye geçişi yapmak isterseniz “CTRL + SHİFT” tuşlarına basmanız yeterli olur. Yani Q klavyeyi F klavyeye veya F klavyeyi Q klavye yapmak için caps lock tuşunun altında bulunan ctrl+shift tuşlarına ikisine birden basarsanız klavyeler arası dönüşüm yapabilirsiniz. Ama dediğimiz gibi bunun olması için Q ve F klavyenin de yukarıda anlattığımız gibi bilgisayarda tanımlı olması gereklidir. Aksi taktirde çalışmayabilir.

NOT = Bu anlatım windows 7 bilgisayardan yapılmıştır. Fakat windows 7, 8 veya windows 10 bilgisayarlarda da aynı yerden Q klavyeyi F olarak değiştirebilirsiniz.

Umarız faydalı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir