Rafadan Yumurta Olması İçin Kaç Dakika Pişmesi Gerekiyor?

Merhabalar hayırlı akşamlar dileriz. Bu yazımızda sizlere rafadan yumurta yapabilmek için ocakta yumurtayı ortalama kaç dakika kadar pişirmemiz gerekiyor onun detaylarını anlatacağız.

Yumurtanın tam pişmemiş cıvık haline rafadan yumurta denir. Tam pişmiş yumurtaya ise haşlanmış yumurta denilmektedir. Rafadan yumurta genellikle içine ekmek banıp yiyenler için vazgeçilmez bir besindir.

Rafadan yumurtanın kıvamını tutturmak haşlanmış yumurtaya göre epey zordur. Çünkü haşlanmış yumurta ne kadar pişerse pişsin zaten yumurtanın en son ki pişmiş hali olduğu için 15 dakika pişse de haşlanmış olur 25 dakika pişse de haşlanmış olur. Ama rafadan yumurta maalesef öyle değil. Rafadan yumurtayı cıvık halde ocaktan almak için başında beklemeniz hatta süre tutmanız gerekmektedir. Peki rafadan yumurta yapmak için yani cıvık kayısı kıvamında bir yumurta yapmak için ocakta kaç dakika pişirmeliyiz şimdi onu yazalım.

Rafadan Yumurta Süresi

Rafadan yumurta pişirme süresi su kaynadıktan sonra 1-2 dakika aralığındadır. Yani su kaynamaya başladıktan sonra yumurtayı 1-2 dakika pişirirseniz rafadan yumurta yapmış olursunuz.

Örnek vererek anlatmak gerekirse öncelikle siz cezveye bir miktar su ve 1 adet yumurta koydunuz diyelim. Ardından ocağı normal ateşte açtınız. Biraz bekledikten sonra su 100 dereceye yani kaynama noktasına ulaşacak ve kaynamaya başlayacaktır. İşte bu andan itibaren yumurtanın ortalama 1-2 dakika pişmesi gerekiyor. Ardından ocağı kapatın. Sonrasında yumurtayı kırdığınızda cıvık bir halde olduğunu yani rafadan olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca şöyle bir durum var. Eğer siz su kaynadıktan 1 dakika (60 saniye) kadar pişirirseniz yani ocağı kaynadıktan 1 dakika sonra kapatırsanız yumurta tam cıvık halde rafadan halde olmuş olur. Ama eğer 2 dakika (120 saniye) pişirirseniz yumurta kayısı kıvamında olmuş olur. Eğer tam ortasında bir kıvamda yumurta istiyorsanız yani ne kayısı kıvamında ne de tam cıvık olsun istemiyorsanız su kaynamaya başladıktan 100 saniye sonra ocağı kapatabilirsiniz.

Kısaca tekrardan anlatalım;

  • Eğer rafadan yumurtayı cıvık halde istiyorsanız su kaynamaya başladığı andan itibaren 1 dakika kadar pişirin.
  • Eğer rafadan yumurtayı kayısı kıvamında istiyorsanız su kaynamaya başladığı andan itibaren 2 dakika kadar pişirin.
  • Son olarak haşlanmış yumurta istiyorsanız en az 5-10 dakika kadar pişirmeniz gerekiyor.

Umarız faydalı olur. Şimdiden herkese afiyet olsun.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir