“rakam” mı “rakkam” mı Doğru Yazılışı Hangisidir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere rakam mı yoksa rakkam mı doğru yazılışı TDK’ya göre nedir onu paylaşacağız.

Günlük hayatta illaki duymuştursunuz. Çoğu kişi rakam yerine rakkam olarak konuşuyor. Tabii sonrasında acaba bu kelimenin doğru yazılışı rakkam mı gerçekten diye aklımıza soru takılıyor. Ama genelde yaşı 40-50 civarı ve yukarıda olanlar rakam kelimesine rakkam dedikleri çok oluyor. Bizzat bizim çevremizde rakkam diye söyleyen kişiler mevcut. Peki bu kelimenin TDK yazım kurallarına göre gerçekten doğrusu neymiş şimdi hep birlikte ona bakalım.

“rakam” mı “rakkam” mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Rakam
  • Yanlış yazılışı ==> ×Rakkam

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Arapça’dan (rakam) geçen ve “Matematikte sayıları göstermek için kullanılan işaretlerden her biri.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Rakam kelimesidir. Yani kelimenin doğrusu tek k harfi ile yazılan rakamdır. 2 k ile yazılan rakkam kelimesi ise yazım kurallarına göre hatalı yazılıştır. Ama bazı kişiler günlük hayatta konuşurken rakkam olarak telaffuz ediyorlar. Fakat doğrusu dediğimiz gibi rakam kelimesidir.

TDK’nın resmi web sitesine göre de yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelimenin doğrusu rakamdır. Kanıtına sizler de sozluk.gov.tr sitesine girerek bakabilirsiniz.

Ayrıca yazım kurallarına göre kelimelerin doğru ve yanlış yazılışlarına sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Sağ üstten sorgulatmak istediğiniz kelimeyi aratabilir ve detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz. İyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir