“Rasgele” mi “Rastgele” mi Doğru Yazılışı TDK’ya Göre Nedir?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere rastgele mi yoksa rasgele mi hangi kelime doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Günlük hayatta çok kullandığımız ve yine yazılışını çok karıştırdığımız kelimelerden ikilisi rasgele-rastgele ‘dir. Gerçekten çok sık kullanmamıza karşın maalesef doğru yazılışını çoğu kişi bilmiyor. Daha doğrusu yazım kurallarına göre doğrusu nedir onu bilmiyoruz. Fakat imla klavuzundan bakarsak ve TDK’nın resmi sitesine bakarsak bu tarz kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenebiliriz. Şimdi hangi kelime doğrudur onu kanıtıyla birlikte sizlere aktaralım.

“Rasgele” mi “Rastgele” mi Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Rastgele
  • Yanlış yazılışı ==> ×Rasgele

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre “Seçmeden, iyisini kötüsünü ayırmadan, gelişigüzel.” anlamlarına gelen kelimenin doğrusu yazılışı Rastgele kelimesidir. Yani rasgele kelimesi hatalı yazılıştır. Kelimenin 4. harfi t harfi olmalıdır. Buna ek olarak rastgele kelimesi bir dükkandan, marketten, manavdan vb. yerlerden çıktıktan sonra esnafa söylenilen sözdür. Yani “hayırlı işler, kolay gelsin” anlamına da gelmektedir. Bir dükkandan çıkıldığında genellikle “hadi rastgele” denir. Fakat burada herkes “hadi rasgele” olarak biliyor. Fakat dediğimiz gibi kelime rastgele olarak yazılmaktadır.

Yukarıdaki resimden de gördüğünüz gibi sozluk.gov.tr’ye girip de kelimenin doğrusunu sizler de kontrol edebilirsiniz. Kanıtına ise yukarıdaki resimden bakabildiğiniz gibi site üzerinden de bakabilirsiniz.

Herkese Türkçe sınavlarında ve derslerinde başarılar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir