Recep Ayının Yarısında Kılınacak Namazlar

Herkese hayırlı günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Recep ayının yarısının yani 15. gününün namazlarını paylaşacağız.Herkese iyi ilimler dileriz.Allah namazlarınızı ve dualarınızı kabul eylesin.Amin.

Enes (Radıyallahu Anh)‘dan merfü’an rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Sallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Her kim recebin yarı(onbeşinci) gecesinde 14 rekat kılar; her rekatta, bir Fatiha, 20 ihlas, üçer kere de Felak ve Nas surelerini okur.

Namazını bitirince bana on kere salat okur sonra da 30’ar kere, tesbih, hamd, tekbir ve tehlil de bulunursa, yani;

derse, Allah-u Te’ala ona, sevaplarını yazmak, Firdevs(cennetin) de kendisi için ağaçlar dikmek üzere 1000 melek yollar. O geceye kadar yaptığı bütün günahları siler, bir dahaki seneye kadar üzerine hiçbir günah yazmaz.

Bu namazda okuduğu her harfe karşılık, kendisine 700 hasene yazar, her rukü ve secdesine karşılık cennette ona yeşil zebercedden 10 kasr(köşk) bina eder.

Her rekata mukabil, cennette ona kırmızı yakuttan on şehir verir.Bir melek gelip, elini omuzları arasına koyarak: ‘Geçmiş günahların muhakkak bağışlandı, ameline yeniden başla’ der.”

Recebin yarı(15.) gecesi, bir Fatiha, on İhlas ile 100 rekat kılınıp, peşine bin kere istiğfarda bulunmak, gününde de , bir Fatiha ve bir İhlas ile 50 rekat kılmak, teşvik edilen amellerdendir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir