Resim Arka Plan Silme Nasıl Yapılır? (Arka Planı Kaldırma)

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere resimlerin arka planını kolay şekilde nasıl silebiliriz, programsız nasıl sileriz onu göstereceğiz.

Bir resimde arka planı silmek için genellikle aklımıza ilk Photoshop programı gelir. Evet Adobe Photoshop ile resimlerin arka planını temizleyebiliyoruz fakat bugün sizlere yeni öğrendiğimiz ve daha pratik bir yöntemi anlatacağız. Resimlerin arka planını kaldırmak için Photoshop programına ihtiyaç yok, Power Point programı ile çok kolay bir şekilde temizleyebiliyoruz. Evet bilgisayarımızda yüklü olan Microsoft Office programlarından Power Point ile bir resmin arka planını kaldırabiliriz. Şimdi sizlere resimli olarak anlatım yapalım.

PowerPoint İle Arka Plan Kaldırma Nasıl Yapılır?

1–) Bir resmin arka planını kaldırmak için öncelikle bilgisayarımızda Microsoft PowerPoint programını açıyoruz. Eğer bilgisayarınızda Office programları yüklüyse (ki çoğu bilgisayarda kendiliğinden yüklü oluyor) PowerPoint’i de başlat menüsünden aratarak bulabilirsiniz. Programı açtıktan sonra üst menüden “Ekle > Resim” kısmını açıyoruz.

2–) Ardından arka planını kaldıracağımız resim aşağıda gördüğünüz gibi PowerPoint’in ekranında çıkıyor. Biz göstermek açısından elma resmi bulduk ve bu elmaların arka planını temizleyeceğiz.

3–) Yüklediğiniz resmin üzerine 1 kere tıkladıktan sonra üst menüden “Biçim” butonuna tıklıyoruz. Yani resmin üzerine tıkladığınızda aşağıda gördüğünüz gibi “Resim Araçları” ekranda çıkacaktır. Buna tıklıyoruz.

4–) Akabinde en sol tarafta “Arka Planı Kaldır” butonu gözükecek. Oraya basıyoruz.

5–) Sonrasında resmimizin arka tarafları pembe morumsu bir renkle gözükmüş olacaktır. Burada program bu pembe alanları yani arka planı otomatikman silecek anlamını taşıyor. Yani sizler dilerseniz bu alanı ayarlayabiliyorsunuz.

6–) Şimdi yine sol üst menüden “Kaldırılacak Alanları İşaretle” butonuna basıyoruz.

7–) Sonrasında resmin üzerine geliyoruz ve mouse kalem simgesine dönüşmüş olacaktır. Burada mouse ile görselde hangi yerleri silmek istiyorsanız işaretleyin. Sürükleyip bırakmanız gerekiyor. Mesela biz elmadaki siyah tarafları silmek istedik. O yüzden kalem aracımızla o bölgeleri pembeye çevirdik. Ardından en sonunda ise yine üst menüden “Değişiklikleri Koru” butonuna basıyoruz.

8–) Böylelikle resmimizin arka planı tamamen silinmiş olacak. Aşağıda gördüğünüz gibi elma resmimizin arka planı (pembe tarafları) silinmiş oldu ve beyaza dönüştü. Sizler de bu şekilde arka planını silmek istediğiniz görselleri Power Point üzerinden silebilirsiniz.

9–) Son olarak arka planını sildiğiniz görseli bilgisayara kaydetmek için resme sağ tık yapın. Ardından “Resim Olarak Kaydet” butonuna basın. Böylelikle arka planı temizlenmiş görsel bilgisayara yüklenmiş olur.

Bu şekilde Power Point ile arka plan kaldırma işlemi yapabiliyoruz. Dediğimiz gibi arka plan kaldırma Photoshop veya internet siteleri üzerinden de yapılıyor. Ama power point ile gerçekten daha zevkli ve kolay. Üstelik Power point çoğu kişinin bilgisayarında yüklü olduğu için programsız daha hızlı arka plan silebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir