Resim Döndürme (Çevirme) Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere resim döndürme veya çevirme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Telefondan veya fotoğraf makinelerinden çektiğimiz görüntüleri bilgisayara attığımızda bazılarının ters veya sağa yatık olduğunu görürüz. Bunları hemen düzgün bir şekilde normal dik hale çevirmek isteriz. Resimleri döndürmenin veya çevirmenin (90, 180, 270 veya 360 derece çevirme) birden fazla yolu bulunmaktadır. Fakat sizlere bu yazımızda 2 farklı yöntemi anlatacağız. Resim çevirme için herhangi bir program yüklemenize gerek yoktur. İlk yöntem olarak bilgisayardaki resim görüntüleyiciden ikincisi ise her bilgisayarda yüklü olan paint programından yapabiliyoruz.

Şimdi 2 farklı yöntem ile bilgisayardan resim çevirmeyi nasıl yaparız onu anlatalım.

Yöntem 1: Paint İle Resim Çevirme veya Döndürme Yapma

1-) Öncelikle bilgisayardan 90, 180, 270 veya 360 derece resim çevirmek istiyorsanız bunun en kolay yolu Paint programı iledir. Paint programı tüm windows bilgisayarlarda kendiliğinden yer almaktadır. Sizin ekstra indirmenize gerek yok. Biz yatay çekilmiş bir elma görseliyle anlatım yapacağız.

2-) Öncelikle çevirmek istediğimiz resme sağ tıklayıp “Düzenle” butonuna basıyoruz. Veya paint ile aç seçeneği varsa ona basın.

3-) Ardından paint programında görselimiz açılacaktır. Buradan üst tarafta “Döndür” butonu mevcut. Ona basıyoruz ve aşağıda açılan seçeneklerden birisini tıklıyoruz. Biz sola çevirmek istediğimiz için “90 derece sola döndür” butonuna bastık. Sizler de resmi hangi yöne döndürmek isterseniz ona tıklayın.

4-) İşlem bu kadardır. Artık resmimiz aşağıda gördüğünüz gibi düzgün bir hale gelmiş oldu.

5-) Böylece paint ile resmimizi istediğimiz gibi döndürebiliyoruz. Şimdi ikinci yönteme geçelim.

Yöntem 2: Windows Klasik Resim Görüntüleyici İle Döndürme Yapma

1-) İkinci yöntemde ise bilgisayardaki otomatik resim görüntüleyici üzerinden resimleri döndürme yapacağız. Bunun için hangi resmi çevirmek isterseniz o resmi 2 kere tıklayıp normal şekilde açıyorsunuz. Ardından aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi alt tarafta sağa ve sola çevirme butonları çıkacaktır.

2-) Oradaki butonlara basarak resmi her defasında 90 derece sağa veya 90 derece sola çevirebilirsiniz.

3-) Resmin son hali de yukarıdaki gibi olmaktadır. Ardından direkt görseli kapatabilirsiniz. Kendisi otomatikman kaydoluyor.

Bu şekilde bilgisayardaki fotoğrafları istediğiniz gibi döndürebilir veya çevirebilirsiniz. Umarız faydalı olur. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir