Rüzgarın Yönünü Etkileyen Faktörler

Rüzgârın estiği yöne rüzgâr yönü denir. Rüzgâr yönü coğrafi yönlerle ifade edilir ve rüzgâr oku (jirüet) adı verilen bir aletle ölçülür. Rüzgârlar her zaman aynı yönden esmez. Bir istasyonda öteki yönlere göre daha düzenli ve sık esen rüzgârlara egemen (hakim) rüzgâr denir. Belirli bir yer ya da bölgedeki rüzgâr yön dağılışının bilinmesi oldukça önemlidir. Örneğin sanayi bölgelerinin, yerleşim alanlarının, termik santrallerin ve hava alanlarının yer seçiminde rüzgâr yön bilgilerinin mutlaka dikkate alınması gerekir. Rüzgârların hangi yönde ve sıklıkta estiği rüzgâr frekans gülü adı verilen şekillerle gösterilir. Aşağıdaki şekilden örnek rüzgar frekans gülüne bakabilirsiniz.

Rüzgar frekans gülü
Rüzgar frekans gülü

Rüzgârların hangi yönden eseceği üzerinde etkili olan faktörler aşağıdaki gibidir.

Rüzgarın Yönünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

1-) Basınç Merkezlerinin Konumu: Hava hareketi yüksek basınç (YB) alanından alçak basınç (AB) alanlarına doğru olduğu için basınç merkezlerinin konumu, rüzgârların hangi yönden eseceğini belirleyen faktörlerden biridir. Bu nedenle izobar haritasında (aşağıdaki resimden bakabilirsiniz) gösterilen I numaralı rüzgâr güneye doğru eserken II numaralı rüzgâr güneydoğu yönünde esmektedir.

2-) Dinamik Etkenler: Dünya’nın ekseni çevresinde hareket etmesi nedeniyle rüzgarlar Kuzey yarım kürede sağa, Güney yarım kürede sola doğru sapmaya uğrar. Mesela aşağıdaki haritada yerleri gösterilen Azor dinamik yüksek basıncı ile Basra termik alçak basıncı arasında gelişen rüzgarlar sapmaya uğrayarak hareket eder (alttaki haritadan görebilirsiniz).

3-) Yer Şekilleri: Rüzgarlar yer şekillerinin uzanış yönünde eserler (örnek görsele aşağıdan bakabilirsiniz). Bir bölgedeki hakim rüzgâr yönü, yeryüzü şekilleri hakkında yorum yapılmasını kolaylaştırır. Genel olarak rüzgarın az geldiği yönde doğal bir engel olduğu düşünülür.

Rüzgarların yönünü etkileyen faktörler bu şekildedir. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar ve sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir