S.O.S. Ne Demek? Acil Yardım Çağrısı “SOS” Kısaltmasının Açılımı Nedir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere SOS kısaltmasının açılımı nedir, ne demektir, nerelerde kullanılır hakkında bilgi vereceğiz.

İmdat çağrısı ve acil yardım çağrıları için kullanılan kısayolların başında S.O.S. kısayolu gelmektedir. SOS global bir imdat çağrısı kısayoludur diyebiliriz. S.O.S. kısaltmasının açılımı ise nedir merak ediliyor. Şimdi sizlere SOS’un açılımı nedir kısaca anlatalım.

SOS Açılımı Nedir? S.O.S. Ne Demektir?

S.O.S. kısaltması bazı kaynaklarda İngilizce bir kısaltma olarak geçer ve açılımları ise “Save Our Souls” veya “Save Our Ship” anlamına gelmektedir. SOS dünya çapında geçerli olan ve kullanılan bir imdat çağrısı mesajıdır. 2 farklı açılımı olduğu söylenilmektedir. Aslında “SOS” ifadesi bir kısaltma değildir, mors alfabesinde yazılan bir sinyaldir. Fakat günümüzde bu ifadeye bazı açılımlar verilmiştir ve genelde bu açılımlar kabul edilir.

SOS Açılımları Şu Şekilde:

  • SOS açılımı ==> Save Our Souls ==> Ruhlarımızı kurtarın
  • SOS açılımı ==> Save Our Ship ==> Gemimizi kurtarın

S.O.S. kısaltması dediğimiz gibi imdat çağrısı, imdat sinyali, acil yardım çağrısı vb. sinyaller için kullanılan bir kısaltmadır. Eğer bir yerde, bir yazının sonunda “SOS” veya “S.O.S.” şeklinde kısaltma görüyorsanız bilin ki o yazıyı yazan kişi yardım çağrısında bulunuyordur. Mesela bir kişi 4-5 cümlelik bir yazı yazdı diyelim. Ve bu yazının sonuna da SOS kısaltmasını ekledi. Bu durumda o kişi imdat çağrısında bulunuyor anlamına gelir diyebiliriz. Bu yüzden “SOS” şeklinde yardım isteyen kişiye yardım edilmesi gerekir. Bu ifade dünyanın çoğu yerinde geçerli olduğu için dikkatli kullanılmasında fayda vardır. Çünkü eğlence amaçlı bu kısaltma kullanılırsa sıkıntılar oluşabilir.

Bu arada belirtmekte fayda var. SOS kısaltması mors kodlarında kolay şekilde yapılabildiği için “S.O.S.” olarak kullanılıyor. Yani anlaşılır ve kolay olması açısından imdat çağrısı olarak bu kısaltma seçilmiştir diyebiliriz. Yani aslında önceleri “SOS” ifadesi mors alfabesinde kullanılıyordu. Mors alfabesinde acil yardım çağrısı sinyali gibi bir şeydi. Fakat günümüzde direkt olarak yazıyla “S.O.S.” şeklinde imdat çağrısı anlamında kullanılıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir