Şaban Ayında Kılınacak Namazlar

Herkese hayırlı günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Şa’ban-ı Şerif ayında kılınacak olan namazları ve tariflerini paylaşacağız.Şimdiden herkese iyi ilimler dileriz.Allah kılacak olan namazlarınızı kabul eylesin.Amin.

Şaban Ayının İlk Gece Namazı(2018 yılı 16 Nisan Pazartesi’yi 17 Nisan Salı’ya bağlayan gece):

1-) Nesefi (Rahimehullah)’ın nakline göre; her kim Şa’ban’ın ilk gecesinde, 1. rekatlarında 1 Fatiha suresi ve 5 İhlas suresi okumak suretiyle 12 rekat kılarsa Allah-u Te’ala ona 12 bin şehit sevabı verir. Kendisine 12 senelik ibadet sevabı yazılır. Anasının doğduğu gündeki gibi hatalarından sıyrılır ve 80 güne kadar üzerine hiçbir hata yazılmaz.

2-) Muhammed ibni Hatiriddin Hazretleri’nin nakline göre; Mübarek 3 ayların 2.si olan Şa’ban-ı Şerif ayının ilk gecesinde 12 rekat kılınır, her rekatta Fatiha(elham) Suresinden sonra 15 kere İhlas(gulhuvallahuehad) Suresi okunur. Her kim bunu yaparsa onun amel defterine 10 bin hasene yani sevap yazılır ve 10 bin günahı (olsa da) silinir.

Şaban Ayının İlk Gün Namazı(2018 yılı 17 Nisan Salı günü):

Enes (Radıyallahu Anh) ‘dan rivayet edildiğine göre: “Şa’ban ayının ilk günü 2 rekat kılıp, her rekatında 1 Fatiha Suresi, 10 Ayete’l-Kürsi ve:

Allah, şüphesiz Kendisinden başka adaleti (icra ve) ikame etmekte olan hiçbir ilah bulunmadığı gerçeğine şahitlikte bulunmuştur. (O’nun büyük kudretini gören) melekler ve ilim sahipleri de (aynı şahitliği ikrar etmiştir). O (hiç yenilmeyip daima galip gelken ve her işi yerli yerinde olan) Aziz ve Hakim olan Zat’tan başka hiçbir ilah yoktur.” ayet-i kerimesini okuyana Allah-u Te’ala birçok mükafatlar ihsan eder.

Cennette hiçbir göz görmedik, hiçbir kulak duymadık, hiçbir beşerin de kalbinden geçmedik nimetler verir. Kendisini dünyanın istenmedik şeylerinden korur, rızkını genişletir ve en büyük (mahşer) korkusundan emin kılınır.”

Şaban ayında kılınacak namazlar ve tarifi bu şekildedir.Namazın tarifleri Lalegül Dergisinin dualar ve zikirler bölümünden alıntıdır.Amacımız halkımızın bu zikirlerden ve namazlardan faydalanmasını sağlamaktır.Eğer Lalegül dergisi olarak kaldırılmasını isterseniz yorum kısmından yazabilirsiniz.Ardından tarifleri kaldırabiliriz.Teşekkürler…

Kaynak = Lalegül Dergisi / Cübbeli Ahmet Hoca

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir