Sağol Nasıl Yazılır? “Sağ ol” Ayrı mı “Sağol” Bitişik mi Yazılır?

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizler sağol bitişik mi yoksa sağ ol şeklinde ayrı mı yazılır onu anlatacağız.

Türkçe’de yazım kuralları sadece kelimelerin doğru ve yanlış yazılışlarından ibaret değildir. Bunun yanı sıra bazı kelimeler ayrı veya bitişik yazılabilir. İşte bu durum da yazım kuralları kategorisine girer. Yani bir kelime eğer ayrı olarak yazılıyorsa ama TDK’ya göre bitişik yazılırsa bu kelime yazım kurallarına göre doğru yazılışı bitişik olarak yazılanıdır. Bu yüzden kelimelerin ayrı veya birleşik olarak yazılışlarını da iyi bilmemiz gerekmektedir. Çünkü Türkçe deneme sınavlarında bu tarz kelimelerin doğru yazılışlarını da soru olarak sorabiliyorlar. Şimdi sizlere günlük hayatımızda çok kullandığımız sağol kelimesi acaba birleşik mi yazılıyor yoksa ayrı mı yazılıyor kısaca sağol nasıl yazılır onu anlatalım.

Sağol Kelimesi Doğru Yazılışı Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Sağ ol (Ayrı yazılanı doğrudur.)
  • Yanlış yazılışı ==> ×Sağol (Birleşik yazılışı hatalıdır.)

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre Sağol kelimesinin doğrusu “sağ ol” şeklinde ayrı yazılanıdır. Yani kelimenin “sağol” şeklinde birleşik yazılışı hatalıdır. Biz günlük hayatımızda genellikle bu kelimeyi sağol olarak birleşik kullanılır. Fakat TDK’ya göre gerçekten kelime ayrı yazılıyor ve “sağ ol” olarak yazılmaktadır. Özellikle KPSS, ÖABT, TYT vb. deneme sınavlarına girecek arkadaşlar bu kelimenin doğru yazılışını iyi öğrenmeleri gerekmektedir. Yani unutmamak adına ezber yapmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın sözlük sitesinde de sağ ol kelimesi ayrı olarak yazılıyor. Birleşik olarak yazılımı mevcut değildir. Ayrıca bu tarz kelimelerin doğru yazılışlarını TDK’nın sözlük sitesinden aratma yaparak öğrenebilirsiniz. Sözlük sitesini adeta ezberleyin her aklınıza takılan kelimeye buradan bakabilir ve doğrusunu öğrenebilirsiniz. Tabii ki bizim sitemizden de bakabilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir