Şampiyonlar Ligi’nde Yabancı Kuralı Var mı, Yok mu? 3 Türk Oyuncu Sınırı Var mı?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yabancı oyuncu kuralı var mı yok mu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Bildiğimiz gibi ülkemizde yani Süper Ligde 8+3 yabancı kuralı bulunmaktadır. Yani Süper ligde oynanan maçlarda bir takım sahada en az 3 yerli oyuncu oynatmak zorunda. Fakat bu kural UEFA maçları için de geçerli mi yoksa orada geçerli değil mi futbol severler tarafından merak edilmişti. Şimdi konu hakkında ayrıntıları sizlere iletelim.

UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde Yabancı Kuralı (Yabancı Sınırı) Var mı?

UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi maçlarında yabancı oyuncu kuralı (8+3 kuralı) bulunmamaktadır. Yani bu liglerde statü sorunu yer almıyor. Normalde bildiğiniz gibi Süper Lig’de 8+3 yabancı kuralı bulunuyor. Yani Süper ligde şuanda sahada en az 3 Türk futbolcu oynatılması zorunlu. Fakat bu kural UEFA maçlarında geçerli değildir. Yani bir Türk takımı UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarında, Avrupa Ligi maçlarında veya Konferans Ligi maçlarında sahada 11 yabancı futbolcu oynatabilir. Bundan dolayı Avrupa kupalarında yer alacak temsilcilerimiz yabancı sınırı bulunmadığı için UEFA maçlarına özel yabancı futbolcu transferleri yapabiliyor. Örneğin bu sezon temsilcimiz Galatasaray birçok yabancı futbolcu satın almıştı. Çünkü Şampiyonlar Ligi maçlarında herhangi bir sınır bulunmuyor.

Kısacası; Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında bir Türk takımı sahaya 11 yabancı futbolcu ile çıkabilir ve oynayabilir. Bunda herhangi bir kuralsızlık yoktur. Yani 8+3 kuralı Şampiyonlar Ligi ve diğer Avrupa maçlarında geçerli değildir. Bundan dolayı Galatasaray, Fenerbahçe veya Beşiktaş Avrupa Ligi maçlarında 11 yabancı futbolcuyu aynı anda oynatabilir. Kısacası Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında statü sorunu bulunmamaktadır. Bu yüzden takımlar sahaya 11 yabancı futbolcu ile de çıkabilir veya 10 yabancı 1 yerli futbolcu, 9 yabancı 2 yerli futbolcu ile de sahaya çıkabilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir