Samsung Çamaşır Makinesi 5E Kodu Hatası ve Çözümü

Merhabalar, bu yazımızda sizlere Samsung marka çamaşır makinelerinin verdiği 5E hata kodu nedir ve çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Samsung sadece cep telefonları alanında değil çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi vb. beyaz eşya aletlerinde de oldukça popülerdir ve çok ürün satmaktadır. Bunun yanı sıra her makinede olduğu gibi Samsung çamaşır makineleri de bazı hatalar verebiliyor. Özellikle 2010 yılından sonra çıkan LCD ve LED ekranlı çamaşır makinelerinde 3e, 4e ve 5e gibi birtakım hatalar verebiliyor. Yani dijital ekranlı çamaşır makinelerinde hata oluştuğu zaman ekranda bildirim geliyor. Bu aslında hatayı çözmek için gayet güzel bir özellik ekranda gözükmesi. Diğer türlü makine bozulunca hatanın ne olduğunu anlayamıyorduk.

Peki samsung çamaşır makinelerinde verilen 5e hatası ne anlama geliyor ve çözümü nedir şimdi sizlere detaylıca onu anlatalım.

Samsung Çamaşır Makinelerinde Verilen 5E Hata Kodu ve Çözümü

Samsung çamaşır makinelerinde en sıkça görülen hataların başında yer alan 5E hata kodu makinenin su tahliyesi başarısız olduğunda meydana gelen bir hatadır. Yani makinenin su tahliyesi başladıktan sonra 10 dakika içerisinde sıfırlama seviyesi frekansı 25.20 kHz değerinden daha düşük olursa makine 5e hata kodunu verir.

Samsung 5E hatası kodu
Samsung 5E hatası kodu

Yukarıdaki ekranda da gördüğünüz gibi makine 5E hatası verirkenki bir görüntüsüdür. Aslında hatayı “SE” olarak okuyanlar da var. Fakat çoğu yerde “5E” olarak geçmektedir. Şimdi hatanın çözümünü anlatalım.

5e Hatasının Çözümü:

Arkadaşlar 5E hatası dediğimiz gibi makine suyu dışarı tam olarak çıkartamadığı için vermektedir. Bunun için makinenin su gideri veya su pompasına bakmamız gerekiyor. Bunlar arızalı olabilir. Mesela su gideri borusunda bir şey tıkanmış olabilir ve haliyle makine suyu dışarı atamayabilir. İşte bu yüzden makinenin giderini açıp içindeki pislikleri veya ne tıkanmışsa tıkanan şeyi temizlememiz gerekiyor. Ardından su filtresini temizleyip yerine yeniden takmamız gerekiyor.

Dediğimiz gibi 5e hatasını aldıktan sonra ilk önce makineyi kapatıp ardından içindeki suyu boşaltmamız gerekiyor. Sonrasında su pompasını, su giderlerini vb. kontrol etmemiz gerekiyor ki içinde bir tıkanıklık var mı diye. Ki büyük ihtimalle bu gider borusu tıkanmıştır bu yüzden gideri elimizden geldiğince temizlememiz gerekiyor. Ardından makineyi tekrar çalıştırdığınızda büyük ihtimalle hata almazsınız. Böylece 5e problemini çözmüş olursunuz.

NOT = Eğer hatayı çözemezseniz makineyi fazla kurcalamamanızı tavsiye ederiz. Hatayı çözemediğiniz taktirde Samsung yetkili servisini arayabilirsiniz (Numarası= 444 77 11) ve ücretli-ücretsiz yardım alabilirsiniz. Eğer makinenin garantisi duruyorsa zaten ücretsiz yardımcı olurlar. Bu bakımdan garanti mevcutsa kesinlikle yetkili servisi çağırın. Ayrıca buradaki videodan da hatanın çözümü için yardım alabilirsiniz.

5E probleminin çözümü bu şekilde yapılmaktadır. Umarız bu bilgiler yararlı olur. Teşekkürler kolay gelsin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir