Şanlıurfa – Balıklı Göl Hakkında Kısaca Bilgi

Şanlıurfa il sınırları içinde kalan Balıklıgöl tarihi ve turistik bir mekandır. Balıklı göl efsanesi dini nitelik taşıyan bir tarihi merkezdir. Hz. İbrahim’in ateşe atılması olayı Urfa balıklı göl bölgesinde meydana gelir. Zalim kral Nemrut Hz. İbrahim için büyük bir ateş hazırlatır. Hz. İbrahim ateşe mancınıkla atılır. Allah’ın emri ile ateş suya döner odunlar ise balığa döner.

Balıklıgöl çevresinde birçok dükkan bulunur. Bu dükkanlarda baharat, oyuncak, sigara ve hediyelik eşya alabilirsiniz. Balıklıgölün hemen yanında Eyyübiler devlet kurucusu Selahaddin Eyyubi’nin yeğeni Melik Eşref tarafından yapılan Halilürrahman Camisi bulunur. Bu cami 1211 yılında yapılmış tarihi bir camidir. Bölge kutsal bir bölgedir. Her yıl binlerce insan balıklıgöle dilek dilemek amacı ile gelir. Çevresinde birçok otel ve restoran bulunan Balıklı göl ailecek gezilebilecek mekanlardan birisidir.

Balıklıgöl günün her saati ziyaretçi kabul eden bir mekandır. Balıklıgölde balıklara yem atabilir ve balıkları izleyebilirsiniz.Ailecek gezilebilecek güzel ve tarihi bir mekan olan Balıklıgöl, özellikle yaz mevsiminde havanın sıcaklaması ile birlikte bölge halkının akın ettiği yerler arasında gelir. Ek olarak Balıklıgöl çevresindeki restoranlarda takılabilir, çarşısında sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Balıklıgöl mutlaka gidilmesi gereken tarihi ve turistik yerlerin başında gelir.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir