“Sarmısak” mı “Sarımsak” mı Doğrusu TDK’ya Göre Nedir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere sarımsak mı yoksa sarmısak mı hangi kelime TDK’ya göre doğru yazılmıştır onu anlatacağız.

Yazılışı en çok karıştırılan gıdalardan birisi sarımsak-sarmısak ikilisidir. Gerçekten çoğu kişi tarafından acaba hangisi doğrudur diye çok düşünülür. Bir aralar sarmısak kesinlikle doğru yazılıştır diye öğrenmiştik. Fakat günümüzde TDK’nın sitesine bakınca tam tersi bir sonuçla karşı karşıyayız diyebiliriz. Şimdi hangi kelime doğru yazılıştır kanıtıyla birlikte paylaşalım.

“Sarmısak” mı “Sarımsak” mı Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Sarımsak
  • Yanlış yazılışı ==> ×Sarmısak

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre “Zambakgillerden, 25-100 santimetre yüksekliğinde, yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında kokulu yağ bulunan bir kültür bitkisi. Veya bunun baharat olarak kullanılan dişli bölümü.” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı Sarımsak kelimesidir. Sarmısak kelimesi ise hatalı yazılıştır.

Yukarıdaki gibi TDK’nın sozluk.gov.tr sitesine girip sarmısak şeklinde yazdığımızda bizleri “bakınız sarımsak” şeklinde uyarıyor. Yani bu da demek oluyor ki kelimenin doğru yazılışı sarımsaktır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kelimenin doğrusu sarımsaktır ve bu şekilde kullanılmaktadır. Yani sınavlarda vb. yerlerde karşınıza çıkarsa sarımsak olarak aklınızda bulundurun. Kanıtına yukarıdaki resimden bakabildiğiniz gibi TDK’nın sitesinden de bakabilirsiniz.

Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir