“şarter” mi “şalter” mi Doğru Yazılışı Nedir?

İyi günler değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere şarter mi yoksa şalter mi kelimenin doğrusu nedir TDK’ya göre onu paylaşacağız.

Yine çok karıştırılan kelime ikilisinden birisi şarter-şalter kelimeleridir. Aslında telaffuz edildiğinde ikisi de okunduğunda ne anlama geldiği anlaşılıyor. Fakat burada önemli olan yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu bilmemizdir. Çünkü yazım kuralları soruları göre sınavlarda sorulabiliyor. Bu bakımdan bu tarz soruları doğru cevaplandırmak için kelimelerin doğru ve hatalı yazılışlarını iyi öğrenmemiz gerekiyor. Şimdi şalter mi şarter mi kelimenin doğrusu hangisidir hep birlikte onu öğrenelim.

Şarter mi Şalter mi Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Şalter
  • Yanlış yazılışı ==> תarter

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Almanca’dan (Schalter) geçen ve “Genellikle binaların girişine gelen elektrik akımını açıp kapamaya yarayan araç.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Şalter kelimesidir. Şarter kelimesi ise hatalı yazılıştır. Yani kelimenin doğrusunda ortadaki harf l harfi olmalıdır. R harfi olanı yanlıştır. Kelime dilimize Almanca’dan geçtiği için doğru yazılışı biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu bakımdan iyi öğrenmek gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesinde de kelime Şalter olarak geçmektedir. Şarter olarak arattığımızda herhangi bir kelime sonucu vermemektedir. Bu da kelimenin doğru yazılımının şalter olduğunu bizlere kanıtlamış oluyor. Kanıtına da yukarıdaki resimden bakabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir