Satranç Taşların İsimleri ve Resmi

Herkese merhabalar.Bu yazımızda sizlere satrançta yer alan tüm taşların isimlerini ve bunların resimlerini paylaşacağız.Şimdiden iyi oyunlar dileriz.

Satranç oyununda, 16 piyon, 4 kale, 4 at, 4 fil,2 vezir ve 2 şah olmak üzere toplamda 32 taş bulunmaktadır.Şimdi bunların görsellerini ve isimlerini yazalım.

Piyon

Piyon en etkisiz taştır.Sadece 1 kare ileri gidebilir.Fakat oyun başlarken bir defaya mahsus 2 kare ileri atlayabilir.Bir tarafın 8 tane piyonu bulunmaktadır.

At

At oyundaki etkili taşlardan birisidir.Yeri geldiğinde vezirden bile daha etkili olabilir.L şeklinde hareket etmektedir.Bir tarafın 2 tane atı bulunmaktadır.

Fil

Fil çapraz olarak hareket eder.Hem ileri hem geri de gidebilir.Bir tarafın 2 tane fili bulunmaktadır.

Kale

Kale düz sağa sola geriye veya ileriye hareket edebilir.Vezirden sonraki en değerli taştır.Bir tarafın 2 tane kalesi bulunmaktadır.

Vezir

Vezir oyundaki en değerli taştır.Tabii ki şahı yenersek oyunu bitiririz fakat şah sadece bir kare hareket edebilirken vezir hem çapraz hem de düz hareket edebiliyor.Oyunda bir kişinin bir veziri vardır.

Şah

Şah’ınız yenirse oyunu kaybedersiniz.Bu yüzden şah oyundaki kilit taştır.Amacınız şahı korumak ve rakip şahı yenmek olmalıdır.Oyunda bir kişinin tek şahı vardır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir