Satrançta Taş Uyuması Ne Demektir? Taş Uyumak Nedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere satrançta taş uyumak nedir, taş uyuması ne demektir onu anlatacağız.

Dünya Satranç Şampiyonası devam ederken satranç izleyicileri “taş uyuması” “taş uyumak” vb. gibi kavramlarla sıklıkla karşılaşabiliyor. Özellikle satranç oynamaya yeni başlayanlar satranç kavramlarının anlamlarını bilemeyebiliyor. Bu kavramlardan birisi de “taş uyumak” ‘tır. Şimdi sizlere kısaca taş uyumak ne demek onu anlatalım.

Satranç Taş Uyumak Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Satrançta taş uyumak, oyuncunun herhangi bir taşının boşta olduğunu görmemesi, görememesi veya taşın boşta olduğunu unutması durumuna verilen isimdir. Yani diyelim ki bir oyuncu satrançta bir hamle yaptı. Ama bu hamlesinden daha önemli bir hamle vardı ve oyuncu bu hamleyi görmedi. Hamle sırası diğer kişiye geçti. İşte bu durumda iyi olan hamleyi oynamaması veya oynamayı unutması, o taşı görmemesi durumlarına “taş uyumak” deniliyor.

Mesela 2021 Satranç dünya şampiyonasındaki 9. maçta (Magnus Carlsen – Nepo maçında) Nepo fil uyumuştu. Yani Nepo taş uyumuştu. Burada Nepo fili oynamayı unutmuş ve sonraki hamlelerde Carlsen bedavadan fili almıştı ve oyunda üstünlük sağlamıştı.

Taş uyuması - Fil uyuması (Dünya şampiyonası 9. maç Carlsen-Nepo)
Taş uyuması – Fil uyuması (Dünya şampiyonası 9. maç Carlsen-Nepo)

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi arkadaşlar Carlsen burada siyah piyonu c6 oynuyor ve haliyle beyaz fil köşeye sıkışıyor, hiç bir yere kaçamıyor. Fil köşelere gitse bile kale almış oluyor. Haliyle burada Nepo fil uyumuş oluyor. Çünkü Nepo buradaki filin boşta olduğunu görmüyor veya unutuyor. İşte kısaca bu durum taş uyuması olarak adlandırılıyor. Burada fil uyumaması için bir önceki hamlede fili oradan çıkartması gerekiyordu.

Kısacası; Taş uyuması taşın boşta olduğunu görmeme durumu ya da boşta olduğunu unutma durumudur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir