(Search Console Insights) Google’da Siteye En Çok Gelen Aramalara Nereden Bakılır?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Google Search Console’da çıkan “Search Console Insights” ne demek, ne işe yarıyor kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Google Search Console’un yeni özelliklerinden birisi “Search Console Insights” ‘dır. Search Console Insights ile web sitenize Google’dan gelen en çok sorgulamalara, kelimelere yani keyword anahtar kelimelerine ulaşabilirsiniz. Bu sistem ile son 1 ayda sitenize en çok hangi kelimelerden organik ziyaretçi gelmiş öğrenebilirsiniz. Gerçekten Search Console’un en iyi özelliklerinden birisidir diyebiliriz. Bu sayede sitenizdeki en popüler içeriklerin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz. Şimdi kısaca anlatalım.

Search Console Insights Nedir? Google’dan Siteye En Çok Gelen Aramalar Nasıl Öğrenilir?

Search Console Insights özelliği ile Google’dan sitenize en çok gelen içerikleri öğrenebilirsiniz. “Search Console Insights” sayfasını görmek için öncelikle Google Search Console’u açıyoruz yani “search.google.com/search-console” adresine giriyoruz. Ardından sol menüden en üstteki “Ön İzleme” kısmına giriyoruz.

Sonrasında açılan sayfada en üstte aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Search Console Insights” butonu çıkacak, ona tıklıyoruz.

Sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. İşte burada son 28 günde yani son 1 ayda sitenize en çok hangi kelimelerden, hangi aratmalardan ziyaretçi gelmiş onu görebileceksiniz. Bu sayfadan biraz alt tarafa iniyoruz.

İşte karşınızda en çok aranan sorgular ve tıklama sayıları çıkıyor. Buradan web sitenize en çok nereden ziyaretçi gelmiş öğrenebilirsiniz.

Ek olarak şunu belirtelim bazı Search Console’larda “Search Console Insights” özelliği açılmamış olabilir. Bunun nedeni ise sitenin yeni olmasıdır. Yani eğer web siteniz yeniyse veya Search Console’u yeni bağladıysanız Search Console Insights butonu hemen gözükmez. Bu butonun açılması ve gözükmesi için biraz zaman geçmesi gerekiyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir