Seo

Semrush ile keyword anahtar kelimelerin aranma hacmini öğrenme nasıl yapılır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Uzun zamandır seo üzerine yazı yazmıyorduk bugün ele alalım dedik. Bildiğiniz gibi sitemize içerik eklerken aylık aranma hacimleri en çok olan kelimeleri araştırıp o alanda içerikler üretmek isteriz. Normalde Google Adwords ile ücretsiz şekilde kelimelerin aylık aranma hacmini sorgulatabiliyoruz. Fakat bu yazıda sizlere daha gelişmiş bir sistem üzerinden aylık aranma hacmi nasıl sorgulanır onu anlatacağız.

Arkadaşlar semrush.com sitesi üzerinden anahtar kelimelerin arama motorlarındaki aylık aranma hacimleri sayısını ücretsiz olarak sorgulatabilirsiniz. Normalde semrush kullanımı ücretli fakat ücretsiz versiyonu da var. Eğer ücretlisini kullanırsınız tüm özelliklerini kullanırsınız. Ama ücretsiz versiyonda az sayıda sorgulatma yapabilirsiniz. Mesela ücretsiz versiyonda bir kelime arattığınızda toplam 10 tane benzer anahtar kelime çıkar ve bunların aranma hacimleri çıkar. Ama ücretli premium sürümü kullanırsanız bu durumda sınırsız şekilde o kelimenin türevleri ve aranma hacimleri çıkmış olur. Şimdi sizlere ücretsiz şekilde semrush aranma hacmi sorgulatma nasıl yapılır onu hemen anlatalım.

Ücretsiz Şekilde Semrush Aranma Hacmi Sorgulama Yapılışı

1-) Arkadaşlar öncelikle www.semrush.com sitesine giriş yapıyoruz ve ücretsiz olarak üye oluyoruz. Üye olmadan maalesef sorgulatma yapamıyoruz. Zaten üyelik çok basit. 2 dakikada olursunuz. Üye olduktan sonra siteye giriş yapıyoruz. Ardından sol menüden “Keyword Magic Tool” kısmına giriyoruz.

2-) Bu alana aylık aranma hacmini öğrenmek istediğimiz kelimeyi yazacağız. Çıkan boş alana istediğiniz kelimeyi girin veya 2-3 kelime de girebilirsiniz. Biz “tarifleri” kelimesini girdik. Ardından sağ taraftaki dil seçeneğini “TR” yapıyoruz. Sonrasında “Search” butonuna basıyoruz.

3-) Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkmış olacaktır. Burada o kelimenin ve türevlerinin aylık aranması en çok olan keyword anahtar kelimeleri listelenecektir. Burada ücretsiz üyelik olduğu için sadece ilk 10 kelimeler listelenir. Listede “Volume” yazan bölümde o kelimenin aylık aranma hacmini yazmaktadır. Mesela “nefis yemek tarifleri” anahtar kelimesi Google’da aylık 673 bin aranma hacmine sahipmiş. Bu veri son 1 yıllık ortalama alınarak hesaplanıyor. Kısacası buradan o kelimenin ve benzerlerinin ilk 10 aranma hacimlerine göz atabilirsiniz.

“Tarifleri” kelimesinin ilk 10 aranma hacmi sıralaması şu şekilde:

  1. nefis yemek tarifleri : 673,000
  2. kek tarifi : 550,000
  3. krep tarifi : 450,000
  4. kurabiye tarifleri : 368,000
  5. poğaça tarifi : 368,000
  6. yemek tarifleri : 368,000
  7. ıslak kek tarifi : 301,000
  8. pankek tarifi : 246,000
  9. tatlı tarifleri : 246,000
  10. kısır tarifi : 165,000

4-) Ayrıca bu sayfa üzerinde üst kısımda “Database” bölümü var. Eğer orası “Turkey” dışında başka bir ülkede ayarlıysa arattığınız kelimeler doğru sonuç vermez. Bu bakımdan burayı “Turkey” olarak ayarlayınız.

5-) Bu şekilde istediğiniz kelimelerin aylık aranma hacimlerini sorgulatabilirsiniz ve o kelimeye benzer kelimeler içerisinde en çok aratılanları da öğrenebilirsiniz.

Umarız yararlı olur. Semrush ile ilgili sormak istediğiniz sorular varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Teşekkürler iyi seolar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir