Sesi Yazıya Dönüştürmek

Merhabalar bu yazımda sizlere sesi yazıya nasıl dönüştürebiliriz onu anlatacağım.Öncelikle 2 yöntem mevcut.İlki kendi sesinizi yazıya dökebilirsiniz.Diğeri de mp4,video vb. bilgisayardaki bir sesi yazıya dökebilirsiniz.

İlk yöntemimizi anlatalım.

1-) Öncelikle buraya giriyoruz.Sonrasında açılan sayfada sağ üst tarafta mikrofon sembolü göreceksiniz.Oraya tıklayarak Google’nin mikrofon erişimine izin vermemiz gerekiyor.

sesi-yaziya-cevirme-1

Sonrasında dilimizi değiştirmemiz gerekiyor.Onu da alt kısımdan “Türkçe” yaparak değiştirebiliyoruz.

sesi-yaziya-cevirme-2

İşlem bu kadar diyebilirim.Şimdi mikrofonunuza yaklaşın ve konuşmaya başlayın.Konuştuğunuz kelimeleri google otomatik olarak yazıya dökecektir.Doğruluk payı epey yüksektir.Henüz sistem yeni olduğu için tabii ki hataları var ama gün geçtikçe daha da iyileşiyor diyebilirim.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ben mikrofona yaklaştım ve “Merhabalar nasılsınız” diye konuştum.Aynı şekilde google bunu yazıya döktü gördüğünüz gibi sizler de evlerinizde deneyebilirsiniz.

sesi-yaziya-cevirme-3

Konuşurken sağ üst köşedeki mikrofon kırmızı renge dönüşüyor.Konuştuktan sonra yazıyı istediğiniz gibi kopyalayabilirsiniz ve başka yerlere yapıştırabilirsiniz.

Şimdi gelelim 2. yöntemimize yani bilgisayarın sesini yazıya dönüştürmeye.

2-) Burada da aynı siteye giriyoruz.Buradan girebilirsiniz.Bu yöntemde biraz farklı işlemler uygulanacaktır.

Öncelikle 2 ucu aynı olan bir kabloya ihtiyacımız var.Yani hem mikrofon girişine hem de haparlör girişine bu kabloyu takacağız.Sonrasında google otomatikmen videodaki sesi algılayacak ve yazıya çevirecektir.

Yani buradaki mantık aslında şöyle.1. yöntemde nasıl biz sesimizi mikrofona verip yazıya çevirtiyorsak.Burada da videodaki sesi öncelikle mikrofona verip sonrasında çeviriyor.Yani ilk olarak sesi haparlöre iletmemiz gerekiyor.Sonra haparlörden mikrofona ulaşıyor bu sesi google da bizim sesimizmiş gibi algılıyor.Haliyle sesi de yazıya çeviriyor.

Mesela buradaki kablo işe yarar diye düşünüyorum.Ben evdeki kulaklığımdan denedim fakat olmadı.Sanırım buradaki gibi kablo gerekiyor.

Daha detaylı bilgiye buradaki videodan ulaşabilirsiniz.Adam burada aynısını yapmış.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim.Herkese iyi günler dilerim…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir