“Sic Mundus Creatus Est” Ne Anlama Geliyor? (Dark Dizisi)

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Dark dizisinde yer alan “Sic mundus creatus est” ifadesinin ne demek olduğunu anlatacağız.

Son zamanlarda oldukça popüler olan Netflix’in Dark dizisi beyin yakan diziler arasında ilk sırada gösteriliyor. Diziyi izleyenlerin gerçekten ilk seferde diziyi anlamaları mümkün değil yinede ilk sefer izleyip anlayanlar varsa taktir etmek gerekir. Çünkü dizi öyle ilerliyor ki bir süre sonra izleyenler “o nereden çıktı”, “o nasıl geldi”, “bu ne ya” gibi birtakım ifadeler söylüyorlar. Dizi zamanla alakalı olduğundan karakterlerin 2 veya 3 farklı hali oluyor. Diziler arasındaki geçişlerde tarih de sürekli yazmadığı için bu kişilerin hangi zamanda ve nerede olduklarını tam çözemiyorsunuz. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz izlemeden önce Dark dizisi karakter listesini çıkartın diziyi izlerken yanınıza koyun ve öyle izlemeye çalışın. Bu durum gerçekten diziyi anlamanıza fayda sağlayacaktır.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Dizinin 1. sezon 6. bölümünün de ismi olan “Sic Mundus Creatus Est” ne anlama geliyor onu detaylıca anlatalım.

Sic Mundus Creatus Est latince bir ifadedir ve Türkçe’si “Böylece dünya yaratıldı.” anlamına gelmektedir. Bu ifade dizide Noah karakterinin sırtında da dövmesi bulunan bir tablet taşta yazmaktadır. Bu tabletin adı “Emerald Tablet” yani “Zümrüt Tablet” ‘dir. Bu Zümrüt Tablet’in mitolojide bulunan Hermes’e ait olduğu söylenilmektedir. Bu zümrüt tabletlerin bir diğer adı ise “Hermetika” ‘dır.

Emerald tablet - Zümrüt tablet
Emerald tablet – Zümrüt tablet

Yukarıdaki resimden bu zümrüt tablete bakabilirsiniz. Bu tablet ayrıca dediğimiz gibi dizide Noah’ın sırtında dövme şeklinde bulunuyor. Ek olarak Dark dizisindeki zaman geçişi yapılan mağaralardaki kapının üzerinde de bu ifade yazmaktadır. Onun resmine de aşağıdan bakabilirsiniz.

Kısacası sic mundus creatus est ifadesi dizideki esrarengiz tabirlerden birisidir ve “böylece dünya yaratıldı” manasına gelmektedir. Bazı bölümlerde “sic mundus” veya “sig mundus” olarak da geçiyor, şeklinde ismi verilen bir zaman yolcuları birliği bulunduğunu anlatıyor. Bu zaman yolcularının içerisinde Noah’da mevcut. Hatta dizideki çoğu karakter yer alıyor diyebiliriz.

Son olarak bu ifade hakkında sizlerin de görüşleri varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir