Şifresi Unutulan Bilgisayar Nasıl Açılır?

Bilgisayarımıza izinsiz kimsenin girmesini istemediğimiz zamanlarda açılışına şifre koyarız. Maalesef bu koyduğumuz şifreler anlık belirlediğimiz şifreler olduğu için unutulması da kolay olmaktadır. Merak etmeyin yazımız da anlatacağım yöntemleri kullanarak artık bilgisayarınıza istediğiniz gibi şifre koyabilir ve unutabilirsiniz. Çünkü bu yöntemler ile windows açılış şifresini kırmak çok kolay olacaktır.

Güvenli Mod İle Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Bu yöntem ile çok basit bir şekilde şifresini unuttuğunuz bilgisayarınızın şifresini kaldırabilir ve değiştirebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken bilgisayarı kapatmak. Bilgisayarı kapattıktan sonra açıyoruz ve siyah ekranda bilgisayarımızın özellikleri yazılı alan karşımıza geldiğinde hemen F8 tuşuna hızlı hızlı basıyoruz. Açılan sayfada bilgisayar bize, “Bilgisayarınızı hangi mod’da çalıştırmak istersiniz?” başlığı altında bir çok seçenek karşımıza getirir. Bizim burada yapmamız gereken yön tuşlarını kullanarak “Güvenli Mod” seçeneği üzerine geliyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Bilgisayarımız bu sırada bir kaç işlem yapacaktır. Bu işlemler bittikten sonra bilgisayar açılış sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada sizin şifresini unuttuğunuz kullanıcı adı ve altında Administrator isimli kullanıcı adı göreceksiniz. Bu kullanıcı adını gördüğünüzde üzerine bir kere tıklıyorsunuz ve bilgisayarımız açılmış oluyor. Sonrasında denetim masasına giriyorsunuz ve kullanıcı bölümünden şifresini unuttuğunuz kullanıcı adını seçiyorsunuz ve parolayı kaldır yazısına tıkladığınızda artık şifreniz silinmiş olacaktır. Bilgisayarınızı kapatıp açarak şifresini unuttuğunuz kullanıcı adıyla şifresiz olarak bilgisayarınızı açmış olacaksınız. Artık istediğiniz gibi bilgisayarınıza parola koyabilirsiniz.

Ufak bir not belirteyim bu işlemi yapabilmeniz için daha önceden Administrator kullanıcı adına şifre koyulmamış olması gerekmektedir aksi takdirde bilgisayarınızın şifresini bu yöntemle sıfırlayamazsınız.

Bios Pilini Çıkararak Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Bios pili, elektrik kesintisinde ve ya bilgisayarın aksi bir durumda kapanması soncunda içindeki saat, tarih ve bilgilerin kaybolmaması için bilgisayarın önemli bir parçasıdır. Bios pilini çıkartarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ilk olarak bilgisayarımızı kapatıyoruz ve bilgisayarımızın kasasına bağlı güç kablosunu ve diğer kabloları çıkartıyoruz. Kasamızın yan kapaklarını açıyoruz. Anakartın üstünde saat pilinden biraz büyük bir bios pili vardır. Sivri bir cisimle yanındaki kıskaca basarak pili çıkaralım ve 15-20 saniye bekleyelim. Bu süre sonunda bios pilini yerine takalım ve kasamızın yan kapaklarını tekrar takalım ve vidalayalım. Tekrar kasamıza kablolarını takarak bilgisayarımızı açalım. Açılışta şifre sormadığını göreceksiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir