Sıkıntılı Anlarda Okunacak Dualar,Zikirler ve Sureler

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere sıkıntılı ve zor zamanlarda okunacak dualar,sureler ve zikirleri paylaşacağız.Herkese iyi ilimler dileriz.

Bazı zamanlar gerek aile içinde,gerekse arkadaşlarımız arasında sıkıntılı ve zor zamanlar geçirebiliyoruz.Maddi ve manevi olarak zor ve sıkıntılı zamanlardan geçebiliyoruz.Bunun için sıkıntılı anlarda okunacak dualar,sureler ve zikirler mevcuttur.Bunları okuyarak bir nebze olsun sıkıntılarımız azalabilir.Şimdi sizlere başlıklar halinde sıkıntılı zamanlarda okunacak olan duaları,zikirleri ve sureleri paylaşalım.

Sıkıntılı ve Zor Zamanlarda Okunacak Sureler

1-) İnşirah Suresi;

Sıkıntılı ve zor zamanlarımızda İnşirah suresini okuduğumuzda sıkıntılarımız azalmaktadır.İnşirah suresinin Arapçasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2-) Yasin Suresi;

Yasin suresi Kuran-ı Kerim’in kalbidir.Yasin suresini okumak da sıkıntıları hafifletmektedir.

3-) İhlas,Felak ve Nasr Sureleri;

Tirmizi hadis kitabına göre sıkıntılı ve zor zamanlarda İhlas,Felak ve Nasr surelerini 3’er defa okumak sıkıntıları ve belaları giderir.

Sıkıntılı ve Zor Zamanlarda Okunacak Dualar

1-) Sıkıntılı ve zor anlarda “Sübhanellahil azim” duasını okumak çok iyi gelir.Duanın Arapçasına aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.Duanın anlamı “Büyük vе yücе Allah’ı tеsbih edеrim.” ‘dir.

2-) Sahabeden Abdullah ibn Abbas (r.a.) ‘ın rivayetine göre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) sıkıntılı anlarda şu şekilde dua ederdi;

Okunuşu= Leilehe illallahül azimül halim.Le ilehe illallahü rabbül arşil azim.Le ilehe illallahü rabbüssemevati ve rabbül erdi ve rabbül arşil kerim.

Anlamı= Büyük ve halim olan Allah’tan başka ilah yoktur. Yüce Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yoktur. Göklerin, yerin ve kıymetli Arş’ın Rabbi olan Allah’tan başka ilâh yoktur.

Sıkıntılı ve Zor Zamanlarda Okunacak Zikirler

1-) Sıkıntılı zamanlarda okunacak güzel bir zikirin okunuşu aşağıdaki gibidir.Bu zikirin Arapça yazılışını bulamadık.Bulduğumuzda siteye ekleyeceğiz.

Okunuşu= Ya hayyu yâ kayyûmu birahmеtikе еstağîsü.

Anlamı= Ey Hayyum vе Kayyûm olan (ölmеyеn vе tüm işleri idarе еdеn Allah), rah­mеtinlе Sеndеn yardım bekliyorum.

2-) İbni Asakir’e göre “Leilehe illallah” demek 99 belayı defeder.En aşağısı ise sıkıntıdır.

3-) Sıkıntılı anlarda aşağıda Arapça’sını gördüğünüz “hasbünallahü ve niğmel vekil” demek belaları ve sıkıntıyı hafifletir.

Anlamı= Allah bize yeter, O ne güzel vekildir!

Şimdilik sıkıntılı ve zor zamanlarda okunacak dualar,zikirler ve sureler bu şekildedir.İlerleyen zamanlarda yeni dualar ve zikirler bulduğumuzda siteye ekleyeceğiz.Herkese iyi okumalar iyi ilimler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir