Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Kış aylarında yiyebilmek için menemenlik yaptık ve kavanozlara koyduk. Tam menemen yapacağımız zaman kavanozun kapağının açılmadığını gördük. Merak etmeyin uzun süre boyunca açılmayan kavanozlarda sık sık karşılaşılan bu durum, genel olarak hava ile temasın kesildiğinin göstergesidir. Sıkışmış kavanozlar aslında sizin için çok iyidir. Çünkü kapağı açılmayan kavanozun içerisindeki yiyeceğin kolay kolay bozulmayacağı anlamına gelir.  Bu durumda kavanozun kapağını açmak bir hayli zordur. Çünkü içerideki hava basıncı dışarıda uygulayacağımız kuvvetten daha yüksektir bu yüzden kavanozun içerisindeki hava dışarıya çıkarılmadan kapağı açmak biraz zordur. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız sakın kavanozu kırarak açmaya çalışmayın. Evimizde bulunan bir kaç malzeme ile az bir kuvvet kullanarak kavanozun kapağını açabileceğiz. Şimdi anlatacağımız yöntemleri kullanarak sıkışmış olan kavanozlarınızın kapağını açabileceksiniz.

Sıcak Su ile Sıkışmış Kavanoz Nasıl Açılır?

Sıcak su yöntemi ile kavanozun kapağını açabilmek için musluktan akan sıcak suyun altına bir dakika kadar kavanozun kapağı musluğun altına gelecek şekilde tutun ve ya ocakta su kaynatın ve kaynatılan suyu bir kasenin içerisine doldurun. Doldurduğunuz suyun içerisine, kavanozun kapağı suyun içerisine girecek şekilde koyun. Yaklaşık bir dakika kadar suyun içinde bırakın. Bir dakika sonunda kavanozu kaldırarak kapağı çok kolay şekilde açmış olacaksınız.

Kaşık yada Çatal ile Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Bu anlatacağımız yöntem genel olarak kullanılmaktadır. Bu işlemi uygulama için kavanozu ve bir adet kaşığı veya çatalı elinize alın. Kaşığı kavanozun kapağının olduğu yere yerleştirin. (Kaşığın çukur kısmı size bakacaktır.) Kaşığın ucundan baskı uygulayarak kavanozun içerisinde ki havayı çıkarmış olacağız. Kaşık yada çatal ile kapağın dört tarafına da güç uygulamaya çalışın. Bu işlemlerin ardından kavanozun kapağının üstü şişmiş olduğunu göreceksiniz. Bunu gördükten sonra kolayca kavanozunuzun kapağını açabileceksiniz.

Saç Kurutma Makinesi ile Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Bu yöntemi sadece metal kapaklı kavanozlarda kullanınız. Aksi taktirde plastik kapaklı kavanozunuz zara görecektir. Saç kurutma makinenizin son sıcaklık ayarına getirin ve çalıştırın. Açılmayan kavanozunuzun kapağına iki yada üç dakika tutun. Saç kurutma makinesinden çıkan sıcak hava sayesinde kavanozunun açılmış olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir