Silinen Verileri (Dosyaları) Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere silinen verileri yani dosyaları bir program sayesinde nasıl geri getirebiliriz onu anlatacağız. İyi okumalar dileriz.

Teknoloji devrindeyiz ve bilgisayarlarımız artık hayatımızın vazgeçilmezidir. Önceleri tek tük bulunan bilgisayarlar artık şimdi hemen hemen tüm evlerde bulunmaktadır. Hal böyle olunca tüm bilgilerimizi bilgisayarlara kaydediyoruz. Tüm programlar, oyunlar, iş bilgileri vb. bilgiler hep bilgisayarlarımızda kayıtlı durur. Bu sebeple bilgisayarlarımızdaki verilerimizi korumamız gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda veriler çalınabilir veya yanlışlıkla silinebilir. İşte bu yüzden bilgisayardaki silinen verileri yani dosyaları geri getirmemiz gerekmektedir. Peki silinen dosyalar nasıl geri getirilir şimdi sizlere onu anlatalım.

Silinen dosyaları geri getirmek için çok güzel bir program mevcut. Programın adı “EaseUS” programıdır. Program yabancı dilde bir programdır. Fakat üst düzey ve silinenlerin tamamını olmasa da büyük bir çoğunluğunu geri getiren bir programdır. Şimdi maddeler halinde kısaca anlatıma geçelim.

1-) Öncelikle programı bilgisayara kurmamız gerekiyor. EaseUS Data Recovery Wizard Pro indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Siteye girdikten sonra “Free Trial” butonuna basıyoruz.

2-) Ardından programı indirip setup’unu kuruyoruz ve Türkçe dil seçeneğiniz seçiyoruz. Siz başka dil de seçebilirsiniz.

3-) Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra programımızı açıyoruz ve aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza geliyor. Buradan silinmiş olan dosyalar hangi yerdeyse yani C veya D onu seçiyoruz. Ve sonrasında sağ aşağıdaki “Tara” butonuna basıyoruz.

4-) Tarama işlemi bittikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Burada sol üst taraftan “Silinmiş Dosyalar” kısmı mevcut. Oraya tik atıyoruz ve tüm silinmiş olan dosyaları seçmiş oluyoruz. Sonrasında ise sağ aşağıdaki “Kurtar” butonuna basıyoruz. Böylelikle silinmiş verilerimizi geri getirmiş oluyoruz.

5-) Ayrıca eğer sadece belli dosyaları kurmak isterseniz yine üst taraftaki gibi silinen tüm dosyaları seçin. Sonrasında sağ tarafta silinmiş olanlar sıralanacaktır. Onları tik işaretleyerek yine kurtar butonuna basarak dosyaları kurtarabilirsiniz.

Son olarak programı beğendiyseniz lisans alıp destek vermenizi öneririz. EaseUS Data Recovery Wizard programı lisanslı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Umarız silinen verileriniz geri getirilir ve sorununuz çözülmüş olur. Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir