Sina Çölü Nerede, Hangi Ülke ve Kıta? Sina Çölü Haritadaki Yeri Neresi?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Sina çölü hangi ülkede yer alıyor ve hangi kıtada bulunuyor kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz ve haberlerde geçen Sina Çölü hangi ülkede ve hangi kıtada yer alır merak ediliyor. Sina Çölü aslında “Sina Yarımadası” olarak geçmektedir. Yani Sina yarımadasının büyük bir bölümü çölden oluştuğu için buraya bir nevi Sina çölü denilmiştir. Şimdi detayları sizlere iletelim.

Sina Çölü Nerededir? Hangi Ülke ve Kıtada Bulunur?

Sina Yarımadası ve Sina Çölü, Mısır’da bulunmaktadır. Sina çölü kıta olarak Asya kıtasında yer alır. Aslında Sina çölü (Sina yarımadası) Mısır ülkesinde olduğu için Afrika kıtasında olduğu düşünülüyor. Fakat aşağıdaki haritadan göreceğiniz gibi Mısır’ın sağındaki yarımada Sina yarımadası olarak geçiyor ve burası Afrika kıtasına bağlı değil Asya kıtasında bağlı kabul ediliyor. Yani eğer sınavlarda vb. yerlerde Sina çölü veya Sina yarımadası hangi kıtadadır diye soru sorulursa cevap Asya kıtası olacaktır. Bazı kaynaklarda Sina çölü “Sina yarımadası” olarak geçmektedir. Fakat dediğimiz gibi bu yarımadanın çoğunluğu çölden oluştuğu için Sina çölü daha bilindik bir yerdir diyebiliriz. Şimdi haritadaki yerine bakalım.

Sina Çölü Haritadaki Yeri:

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Mısır’ın sağ tarafında yer alan yarımadaya (kırmızı renkli çerçeveye alınan bölge) Sina yarımadası veya Sina çölü denilmektedir.

Her ne kadar Sina yarımadası Mısır’da yer alsa da bu yarımada coğrafi olarak Asya kıtasına bağlıdır. Fakat Mısır’ın geri kalan toprakları Afrika kıtasında yer alır. Aynı bizim ülkemizdeki gibi Trakya bölgesi Avrupa kıtasında yer alırken Anadolu bölgesi ise Asya kıtasında kabul edilmektedir. Mısır’da da aynı durum mevcuttur.

Ek olarak Sina yarımadasının kuzeyinde Akdeniz ve güneyinde ise Süveyş kanalı bulunmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir