Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü(SDLC)

Bir sistem geliştirdiğimizde bu sistemi “sistem geliştirme yaşam döngüsü” üzerinden geliştirmemiz gerekmektedir.Sistem geliştirme yaşam döngüsünün İngilizce karşılığı “Systems Development Life Cycle” ‘dır.Kısaca SDLC olarak bilinmektedir.

Sistem geliştirme yaşam döngüsünün 4 aşaması vardır.Bunlar sırasıyla planlama,analiz,tasarım ve uygulamadır.Bir sistem geliştirdiğimizde önce o sistemin planını yaparız.Ardından araştırma yani analiz kısmına geçeriz.Sonrasında sistemin tasarımını yaparız ve en sonunda ise sistemin uygulamasını yaparız.Buna şöyle bir örnek verebiliriz;

Diyelim ki bir Android mobil oyun yapacağız.

1-)Öncelikle oyunumuzu kaç ayda yazarız,hangi günler içinde yaparız,oyunumuz neyle alakalı olacak vs. genel bir planlamamızı yaparız.

2-)Yapacağımız oyunu planladıktan sonra oyun hakkında detaylı bir analiz yani araştırma yaparız.Bu oyun hangi kodlama diliyle yazılabilir veya oyunu nasıl yaparsak daha çok tutar tarzında detaylı araştırmalarımızı yaparız.

3-)Araştırmamız bittikten sonra artık geriye yavaştan oyunumuzu yapmaya başlamak kaldı.Oyunumuzun kodlamadan önce tasarımını halletmemiz gerekiyor.Haliyle oyunumuzun tasarımına başlamalıyız.Mesela Adobe Photoshop üzerinden oyunumuzun basit bir tasarımını yapabiliriz.

4-)En son aşama ise uygulama aşamasıdır.Oyunumuzu planladık,analiz ettik ve tasarladık.Şimdi sıra kodlama yapmaya geldi.Kodlama yapmak için de istediğimiz programlama dillerini kullanabiliriz.Bu oyunumuzu android üzerinden yapacağımız için Java programlama dilini kullanmamız bizim açımızdan daha elverişli olacaktır.

sistem geliştirme yaşam döngüsü

Şimdi ise 4 aşamamızda neler yapılmalı maddeler halinde açıklayalım.

1-Planlama;

—Proje Başlangıcı;

Sistemin isteği geliştirilir.
Fizibilite analizi yapılır.

—Proje Yönetimi;

İş planı geliştirilir.
Çalışanların projesi yönetilir.
Proje kontrol edilir ve yönlendirilir.

2-Analiz;

Analiz stratejisi geliştirilir.
Gereksinimleri toplanır.
Bir sistem önerisi geliştirilir.

3-Tasarım;

Bir tasarım stratejisi geliştirilir.
Tasarım mimarisi ve arayüzlerini ayarlanılır.
Veritabanlarını ve dosya teknik özellikleri geliştirilir.
Program tasarımı geliştirilir.

4-Uygulama;

Sistem inşa edilir.
Sistem kurulur.
Kullanıcılar için bir eğitim planı uygulanır.
Bir destek planı oluşturulur.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayınız.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir