Site Kapandığında (Down Olduğunda) Maile Bildirim Gelmesi

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere web siteniz kapandığında veya down olduğunda mail adresinize bildirim gönderen bir sistemi tanıtacağız.

Web site işleriyle ilgilenen arkadaşlar zamanın büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirmesi gerekiyor. Çünkü siteler kapanabiliyor, saldırı altında olabiliyor. Fakat sonuçta webmasterlar da birer insan ve dışarı çıkıp gezmek onların da hakkı. Haliyle onlar dışarıda olduklarında sitelerine bir şey olduğu zaman bildirim gelmesi çok büyük bir iştir diyebiliriz. İşte bu yazımızda anlatacağımız bir web sitesi sayesinde siteleriniz kapandığı anda sizlere otomatikman mail yolluyor. Sizler de buna göre hemen önlem alıp sitenizin down olma süresini en aza indirebiliyorsunuz.

Sitemizin adresi “uptimerobot.com” ‘dur arkadaşlar.Peki bu site üzerinden kendi sitelerimiz kapandığı anda mail gelmesini nasıl yaparız şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

1–) Öncelikle “uptimerobot.com” sitesine giriyoruz.Buraya tıklayarak siteye girebilirsiniz.Ardından sitedeki sağ üst kısımda bulunan “Sign-up” yazısına tıklayarak siteye üye oluyoruz.

2–) Sonrasında ise giriş bilgilerimizi yazarak üyeliğimizi tamamlıyoruz.Ardından mail adresimize aktivasyon maili gelecektir.Ona giriyoruz ve üyeliğimizi aktif ediyoruz.

3–) Sonrasında ise aynı sitenin anasayfasına giriyoruz.Anasayfada yer alan “Start Monitoring (in 30 secs)” butonuna basıyoruz.

4–) Sonrasında ise açılan sayfada sol üst bölümde “+Add New Monitor” butonu yer alacaktır.Oraya basıyoruz.

5–) Ardından açılan yere ise sitemizi ve bildirim alacağımız mail adresimizi ekleyeceğiz.Öncelikle “Monitor Type” yazan yeri HTTP(s) olarak seçiyoruz ve site bilgilerimizi buraya ekliyoruz.

6–) Site bilgilerimizi ve bildirim almak istediğimiz mail adresimizi yazdıktan sonra sağ aşağıdaki “Create Monitor” kısmına basıyoruz.

7–) Bu şekilde sitemizi bu sisteme eklemiş olduk.Bundan sonra eklediğimiz site eğer kapanırsa, çökerse veya down olursa mail adresinize siteniz kapandı diye aşağıdaki gibi bir mail gelecektir.

8–) Bu şekilde üstteki resimde gördüğünüz gibi mail adresi alacaksınız ve sitenizi tekrardan hızlı bir şekilde açabileceksiniz.Bu sayede sitenin kapalı kalma oranını en aza indirmiş olursunuz.Resim r10.net forum sitesinden alıntıdır.Sahibinin haberi vardır.

Yazımızın sonuna geldik.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar ve sitelerinde bol hitler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir