Site Yazılarını Otomatik Olarak Yabancı Dile Çevirme Kodu Ekle

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda webmaster arkadaşların işine yarayabilecek bir kod paylaşacağız. Bu kodu sitenize eklediğinizde sitenizin yabancı dil versiyonunu yapabileceksiniz.

Sitelerimizi ne kadar çok farklı kitleye ulaştırırsak o kadar hit ve etkileşim alırız. Bu yüzden Türkçe olan sitelerimizi bir de İngilizce veya Almanca vb. yabancı dillere çevirmek isteriz. İşte bu çevirmeyi teker teker yaparak uğraşmak yerine Google Translate’nin özelliği olan bir kod sayesinde sitenize girenler tüm içerikleri kendi dillerinde okuyabilecekler. Şimdi kodu paylaşalım ardından bir sitede örnek gösterelim.

Türkçe’den İngilizce’ye çeviri kodu;

Türkçe’den Almanca’ya çeviri kodu;

Türkçe’den Rusça’ya çeviri kodu;

Evet arkadaşlar kodlar bu şekilde. Kodlarda yer alan siteadi.com kısmına kendi sitenizin ismini yazmanız gerekiyor. Şimdi sitenizin bir kısmına çeviri veya English diye bir bölüm ekleyebilir ve oranın linkine de üstteki ingilizceye çeviri kodunu ekleyebilirsiniz. Haliyle “English” kısmına tıklayan kullanıcı siteyi ingilizce görmüş olacak.

Ayrıca arkadaşlar kodlardaki tr, en vb. ülke kısaltmalarını değiştirirseniz çeviri yapacağınız dil de değişir. Yani biz ingilizce, almanca ve rusçayı örnek olarak ekledik. Sizler o ülke kısaltmalarını değiştirerek birden fazla dile çevirme yapabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz gibi dilleri değiştirince kodlarda da değişiklik göreceksiniz.

Tabii ki bu hizmet Google Translate‘nin bir hizmetidir. Eğer direkt olarak buton kodu isterseniz aşağıdaki kod parçasını sitenizin üst tarafına ekleyin ve sonra o kısma tıklayın. Ardından sitenizi çevirmiş olacaksınız.

Siteyi Türkçe’den İngilizce’ye Çeviren Hazır Buton Kodu;

Şimdi örnek bir buton ve sonucunu paylaşalım.

Gördüğünüz gibi üstteki kodu direkt sitemize eklediğimizde bu şekilde görünecek. Ardından onun üzerine tıkladığımızda ise sitenin dili değişmiş olacak. Yani aşağıdaki gibi olacaktır.

Sizler de bu kodu bir butonun içerisine ekleyebilirsiniz. Veya bizim paylaştığımız gibi direkt sitenizin en üst tarafına ekleyebilirsiniz. Böylelikle sitenize yabancı bir kişi girdiğinde sitenizden hemen çıkmamış olacak ve kendi dilinde sitenizde gezinmiş olacaktır.

Ek olarak açılan translate sayfasında sağ üst tarafta üst menüyü yok etme tuşu da bulunuyor.

Buna bastığınızda site sanki tamamen çeviri olmuş gibi olacaktır. Daha şık görünümü için bunu da yapabilirsiniz.

Son olarak dediğimiz gibi bu yöntem tamamen Google Translate destekli bir yöntemdir. Yani kendi Türkçe sitenizi tam olarak İngilizce’ye çeviremeyebilir. Sonuçta bizim atasözlerimiz veya deyimlerimiz gibi kalıplaşmış cümleleri makineler maalesef çeviremiyor 🙂

Şimdilik bu kadar. Umarız yararlı olur. Anlamadığınız yerler olursa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir