Site Ziyaretçi Sayılarında Genel Düşüş mü Var? Bunun Sebebi Nedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazıda sizlere web sitelerindeki genel düşüşlerin sebebi ne olabilir, bir güncelleme mi oldu onları anlatacağız.

Son zamanlarda çoğu sitede bir ziyaretçi sayısı düşüşü söz konusu. Bu düşüşün birçok sebebi olmasıyla birlikte Google tarafından yapılan güncellemelerin de etkili olduğu biliniyor. Peki ziyaretçi düşüşleri gerçekten güncellemeden mi kaynaklanıyor yoksa başka bir sebep mi var? Şimdi kısaca inceleyelim.

Öncelikle Google güncellemelere nereden bakılır onu öğrenelim:

Bildiğiniz gibi Google sene içerisinde en az 1-2 büyük güncelleme yapıyor. Güncellemeler ne zaman ve nasıl yapılmış takip etmek için buradaki adrese girebilirsiniz. Buradan 2. sırada bulunan bölümde Google güncellemeleri ile ilgili bilgiler vermektedir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Google aramalarıyla ilgili en son güncelleme 19 Nisan 2021 tarihinde yapılmış. Bu sayfadan tüm güncellemeleri ve yenilikleri takip edebilirsiniz. Sitenizi bu güncellemelere göre düzenleyebilir ve sıralamalarda üst sıralara yükselebilirsiniz.

Peki sitelerdeki düşüşün sebebi gerçekten güncellemeler mi?

Son zamanlarda gerçekten çoğu sitede ziyaretçi düşüşü mevcut. Fakat bu durum güncellemelerden mi kaynaklanıyor kesin bir şey söylemek zor. Çünkü çoğu sitede düşüş olduğu için güncelleme ile alakalı olduğunu düşünmüyoruz. Yani böyle olsa bazı siteler düşerken bazıları yükselişe geçerdi. Bizim görüşümüze göre internet kullanımı azaldığı için çoğu sitenin de hitleri düştü.

İnternet kullanımı neden azaldı ki?

Bildiğiniz gibi yaz aylarının gelmesiyle birlikte ve koronavirüs yasaklarının çoğunlukla kalkmasıyla birlikte insanlar dışarıya çıkmaya ve gezmeye başladı. Dışarı çıktığımızda çoğu insanın sokaklarda olduğunu görüyoruz. Haliyle bu da internet kullanımının azaldığının kanıtı. Evet saçma gelebilir fakat bizim düşüncemize göre bu durum çok etkili olabilir. Sonuçta insanlar neredeyse 1 yıldır evlerinden çıkamıyordu. Fakat yasakların azalmasıyla birlikte dışarı çıkışlar arttı. Haliyle insanlar geziyor ve internet kullanımı da otomatikman az oluyor. Bu durum da sitelerde düşüşe sebep oldu diyebiliriz.

Elbette tatil, gezi, seyahat sitelerinin hitleri yükseldi. Fakat sonuçta diğer sitelerin sayısı daha fazla. Haber, blog, yemek tarifi, moda, spor vb. sitelerde genellikle düşüşler yaşandı diyebiliriz. Dediğimiz gibi kesin böyledir demiyoruz fakat bir etkeni budur.

Düşüşün başka sebebi olabilir mi?

Olabilir tabii ki olmaz mı. Sitelerin çoğalması…

Evet arkadaşlar yıl 2021 ve artık çoğu sektörde onlarca web site var. Gün geçtikçe kurulan sitelerin sayısı çoğalıyor. Bu da rekabet ortamını arttırıyor. Şuanda haber siteleri çoğunlukla sektörü ele geçirmiş durumda. Her alanda içeriklere sahip olan haber siteleri diğer küçük sitelerin büyümesine engel oluyor desek yanlış söylemeyiz sanırım. Ayrıca site sayısının artması da en önemli sebep. Sonuçta şöyle düşünün. Bir şehirde araba sayısı ne kadar azsa o şehirde trafik o kadar az olur, ve bir yere ulaşma süreniz o kadar fazla olur. Aynı durum internet sektöründe de var. Ne kadar çok site varsa rekabet o kadar yüksek ve sitenize alacağınız hit sayısı o kadar düşük olur.

Kısacası bu dönemlerde hitleriniz biraz düşebilir.

Ne yapmam lazım?

İçeriklerinizi özgün şekilde eklemeye devam edin. En önemlisi ise sabretmek. Bu dönemlerde Google’da biraz dalgalanmalar da yaşanıyor. Ayrıca Search Console’da sitenizin durumlarını takip edin. Hatalı yerleri düzeltmeye ve Google’ın gözüne girmeye çalışın. Zamanla internet kullanımı eskiye döndüğünde ziyaretçi sayınız da artmış olacaktır.

Teşekkürler konu yorumlarınızı bekliyorum…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir